Polacy zjednoczeni przeciw wirusowi. Pomagajmy!

Strach przed koronawirusem wyzwolił jednocześnie wielkie pokłady empatii wśród milionów zwykłych osób. Polacy w różny sposób pomagają tym, którzy pozostają w grupie największego ryzyka. Bez nich pojedynek z zarazą byłby o wiele trudniejszy.

1. Szycie maseczek ochronnych
Nawet najbardziej rozwinięte kraje potrzebują maseczek, fartuchów czy rękawiczek, aby lekarze mogli pracować w poczuciu bezpieczeństwa. Ze wspólną inicjatywą wyszła Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundacja Inteligentna Małopolska oraz FabLab Małopolska, które od kilku dni szyją sprzęt ochronny dla medyków. Darczyńcy przygotowują też przyłbice ochronne z poliwęglanu. Na Facebooku utworzono grupę wsparcia, gdzie po wypełnieniu formularza „Szyjemy maseczki” można przystąpić do domowych prac.

2. Darmowe posiłki dla lekarzy i pielęgniarek
Akcja #posiłekdlalekarza przybrała ogromny zasięg. Wielu restauratorów, mimo poważnych problemów finansowych, przygotowuje i dostarcza jedzenie do szpitali w całym kraju. Na portalu zrzutka.pl uzbierano już ponad pół miliona złotych. „Chcemy jak najbardziej odciążyć lekarzy, pielęgniarki, załogi karetek i wszystkich innych zatrudnionych w placówkach medycznych – i pozwolić skupić im się na walce z chorobą” – czytamy w apelu organizatorów.

3. Wsparcie dla dzieci pozbawionych opieki
Rodzice dzieci z wadami serca, którzy od lat działają w „Serduszkach z Prokocimia”, postanowili przekazać środki czystości na potrzeby tego krakowskiego szpitala dziecięcego. „Dziś przekazaliśmy na oddział Intensywnej Terapii Kardiochirurgicznej całą furę pieluch i chusteczek nawilżanych. Pani oddziałowa poinformowała nas, że z powodu zakazu odwiedzin tych produktów najbardziej brakuje” – czytamy na stronie stowarzyszenia „serduszek”. Na dziecięcych oddziałach intensywnej terapii obowiązuje zakaz odwiedzin, przez co rodzice nie mogą zostawiać pociechom potrzebnych...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: