Słone kwiatowe pączki

Ich charakterystyczny musztardowo-pieprzny smak uwielbiają mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Pączki kwiatowe kapara ciernistego zbiera się, gdy są jeszcze całkiem zamknięte. Kiedy pierwsze płatki rozchylają się, a pączki zaczną się otwierać, jest już za późno. Kapary można podawać jako przekąskę lub wykorzystać do doprawienia potraw. Kto raz ich spróbował, na zawsze je zapamięta.

Kapary dziko rosnące, niemal jak chwasty, spotykamy w wielu miejscach podczas wakacyjnych wyjazdów na południe Europy. Rosną we Włoszech, w Chorwacji i na Malcie. Lubią wysokie temperatury. To bardzo wytrzymała roślina, rosnąca nawet na nieurodzajnej glebie. Wysiewa się sama, nikt o nią nie dba. Ma delikatne i nietrwałe, szybko więdnące kwiaty. W miejscach, gdzie ludność zajmuje się zbieraniem kaparów i je przetwarza, ciężko jest spotkać kwiaty i owoce tej rośliny, gdyż zazwyczaj wszystkie zrywane są na etapie powstawania pączków kwiatowych.
W sklepach można kupić dwa rodzaje kaparów w słoiczkach. Wizualnie łatwo je rozróżnić. Jedne to kapary malutkie, kształtem przypominające diamenty. Drugie to kapary duże, najczęściej z ogonkami, w kształcie podobnym do oliwki. Nie są to różne gatunki, tylko różne części rośliny. Małe to pączki kwiatowe, duże to dojrzałe owoce kapara. Jedne i drugie zaraz po zerwaniu myje się, osusza, zasypuje na kilka godzin solą morską, a następnie zalewa octem z białego wina i zamyka w słoiczkach. Kulinarni entuzjaści uwielbiają ich ostry, przefermentowany, cierpko-kwaśny smak z nutą pieprzu, chrzanu, musztardy i rzeżuchy, który uwydatnia się po zamarynowaniu. 
Kapary dobrze komponują się z przyprawami kojarzonymi z kuchnią włoską, takimi jak  oregano, bazylia, tymianek, czosnek i oliwa. Pasują do anchois, łososia, tuńczyka i jajek. Wyostrzą smak surówek i sałatek, zimnych i gorących sosów, dań mięsnych, ryżu i owoców morza. Świetnie komponują się z pizzą, makaronem i są doskonałym dodatkiem do zup kremów. Jednak dodając...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: