Czerwony szlak zniewolenia. „Czekamy ciebie, byś nas zgniotła butem”

Szlak „sowieckiego wyzwalania” Polski od 1944 roku znaczyły zamieniane na więzienia dla Polaków niemieckie obozy koncentracyjne oraz zakładane przez NKWD katownie i miejsca, w których mordowano żołnierzy polskiego podziemia.

18 czerwca 1945 roku w Moskwie Władysław Gomułka w swoim słynnym przemówieniu, w którym mówił o tym, że komuniści w Polsce „władzy raz zdobytej nigdy nie oddadzą”, być może w przypływie szczerości, choć raczej w poczuciu bezkarności, dodał w kierunku opozycji spod znaku PSL: „Możecie jeszcze krzyczeć, że leje się krew narodu polskiego, że NKWD rządzi Polską, lecz to nie zawróci nas z drogi”. Te słowa padły z ust I sekretarza KC PZPR w dniu, kiedy w stolicy Związku Sowieckiego rozpoczynał się proces 16 przywódców polskiego państwa podziemnego, podstępnie aresztowanych w Polsce przez sowieckie służby i przewiezionych do Moskwy. Przypomnijmy, że po tym procesie, który trzeba nazwać po prostu farsą, dwóch skazanych zostało najprawdopodobniej zamordowanych w sowieckich kazamatach. Byli to: ostatni komendant Armii Krajowej gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” i wicepremier, Delegat Rządu na Kraj – Jan Stanisław Jankowski. Podkreślmy raz jeszcze, działo się to wszystko ponad miesiąc od zakończenia II wojny światowej. Wolny świat cieszył się z pokonania Niemiec, gdy „wyzwolona” przez Armię Czerwoną Polska opłakiwała swoich bohaterów.

Oczyszczanie terenu
Władysław Gomułka przemawiając w Moskwie, znakomicie wiedział, co mówi, bo od momentu przekroczenia przez Sowietów Bugu i wkroczenia na teren tak zwanej „Polski Lubelskiej” sowieckie służby zajęły się oczyszczaniem terenu z „band leśnych, reakcji i polskich faszystów”, jak najczęściej nazywano żołnierzy i członków polskiego państwa podziemnego. Już w październiku 1944 roku sowieckie służby powołały 64. Zbiorczą Dywizję Wojsk Wewnętrznych NKWD, której jedynym i podstawowym zadaniem była walka z polskim podziemiem niepodległościowym. Była ona...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: