Trzy lata gehenny zafundowane przez polskie sądy. Matka z córką wreszcie wychodzą z ukrycia 

Po trzech latach zakończyła się gehenna pani Maliny Borsch, którą zafundowały jej szczecińskie sądy. Kobieta uciekła z Berlina ze swoją roczną córką Viktorią, bo obawiała się, że Jugendamt zabierze jej dziecko. Wtedy niemiecki partner pani Maliny oskarżył ją o porwanie dziewczynki. Szczecińskie sądy przyznały rację Niemcowi i nakazały oddanie Viktorii do Berlina. Matka wyroku nie wykonała i przez 2,5 roku ukrywała się z córką w kilku miejscowościach nad Bałtykiem.

Malina Borsch wyjechała z rodzicami do Niemiec jako dziecko. Tam się wychowała i skończyła szkoły – została architektem krajobrazu. Wiosną 2014 roku poznała przez internet Niemca – Saschę W., grafika komputerowego. Niedługo potem pani Malina zaszła w ciążę i na jesieni 2014 roku para zamieszkała razem w Berlinie. Żyli bez ślubu.
W styczniu 2015 roku urodziła się ich córka Victoria. Pani Malina nie pracowała i zajmowała się dzieckiem. Sascha chodził do pracy. Ich relacje po urodzeniu się dziecka znacznie się pogorszyły. Dochodziło do awantur. Według pani Maliny, Sascha znęcał się nad nią psychicznie. Wielokrotnie wyzywał ją od „leniwej Polki” i mówił, że jest „kur...”. W grudniu 2015 roku ich związek się rozpadł. Pani Malina wyprowadziła się z dzieckiem od niemieckiego partnera. Najpierw zamieszkała u rodziców niedaleko polskiej granicy. W marcu 2016 roku przeniosła się do Szczecina do wynajętego mieszkania.
Z kolei Sascha po rozstaniu się z partnerką zwrócił się o pomoc do urzędu ds. dzieci i młodzieży Jugendamt, który miał uregulować kontakty Niemca z dzieckiem. Organizacja ta wyraziła chęć pomocy w „otoczeniu opieką” małej Victorii. W praktyce prawdopodobnie zakończyłoby się to odebraniem dziecka matce.

Strach przed Jugendamtem
W marcu 2017 roku Niemiec złożył wniosek do Sądu Rejonowego w Szczecinie o wydanie mu małoletniej Viktorii na podstawie konwencji haskiej sporządzonej w 1980 roku dotyczącej uprowadzenia dziecka za granicę...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: