Nowe prawo utrudni powroty z Sylwestra? Do nowelizacji ustawy brakuje kluczowych rozporządzeń

1 stycznia 2020 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Jednak w połowie grudnia, wciąż nie ma do niej rozporządzeń. Wobec tego urzędy miast nie są w stanie wydawać licencji taxi na nowych zasadach.

Być może w tej sytuacji należałoby przesunąć termin rozpoczęcia obowiązywania nowelizacji dla kierowców, bo pasażerowie już w Sylwestra mogą mieć problemy z powrotami do domu. Na ten temat rozmawiamy z Arkadiuszem Pączką, dyrektorem Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP. 
– Do nowelizacji ustawy brakuje kluczowych rozporządzeń – mówi ekspert. –  Dotyczą one kas rejestrujących, mających postać oprogramowania, lub inaczej kas wirtualnych. Wydać je powinien minister finansów. Nie ma także rozporządzenia ministra cyfryzacji w sprawie aplikacji mobilnych do rozliczania opłat za przewóz osób. Ich stworzenie i zgoda na użycie stanowi jedną z najważniejszych zmian, które znalazły się w nowelizacji. Były odpowiedzią na istniejący trend – również ze strony firm, które świadczą usługi przewozu osób za pomocą aplikacji – podkreśla Pączka. 
W jego przekonaniu bez określenia zasad stosowania kas wirtualnych nowa ustawa pozostaje przepisem martwym.
– W nowelizacji chodziło o to, by dzięki możliwości użycia aplikacji oraz wirtualnej kasy z taksometrów można było zrezygnować – podkreśla Pączka. – a jednocześnie rozliczać przewozy. Zaś ustawa, stanowiąca owoc kompromisu między taksówkarzami a kierowcami świadczącymi usługi przewozów za pomocą aplikacji, wchodzi wkrótce w życie i bez wydania odpowiednich rozporządzeń po stronie Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Cyfryzacji, rozliczanie przejazdów za pomocą aplikacji nie będzie możliwe  – zwraca uwagę ekspert.
Powstaje zatem pytanie: jak będzie wyglądała bez wydanych wspomnianych rozporządzeń możliwość funkcjonowania rynku przewozów od 1 stycznia 2020 r. za pomocą aplikacji, które dziś są powszechnie stosowane?
Choć Ministerstwo Infrastruktury w...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: