On tylko chce pokazać swoją moc

Jesteśmy po stronie Zwycięzcy

Dla wielu osób słowo „egzorcyzm” jest ekscytującą nazwą tajemniczego rytuału, a sam egzorcysta postacią z kinowych opowieści. Niektórzy, pomimo deklaracji wiary katolickiej, całkowicie odrzucają, a nawet wyśmiewają oficjalną posługę Kościoła, jaką jest egzorcyzm. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak blisko nas są egzorcyści oraz ich modlitwa

W Polsce posługę egzorcysty sprawuje ponad 150 kapłanów. Są to księża pracujący na co dzień w naszych parafiach. Większość z nich pomaga tak wielu osobom, że aby spotkać się na modlitwie, trzeba czasami oczekiwać nawet kilka tygodni. W każdej diecezji pierwszym egzorcystą jest biskup, ponieważ zgodnie z prawem kanonicznym biskupi, obejmując swój urząd, stają się jednocześnie egzorcystami. Inni księża są wyznaczani i delegowani do tej posługi właśnie przez pasterza danej diecezji.

Osaczeni

Mimo że tak wielu kapłanów wykonuje tę posługę, zniewolenie oraz opętanie nadal jest w Polsce problemem o bardzo dużej skali. Powodów jest wiele. Jednym z głównych jest na pewno fakt, że za mało mówi się o zagrożeniach duchowych. Andrzejkowe wróżby w szkołach, „świętowanie” Halloween na uczelniach, meblowanie korporacyjnych biur zgodnie z zasadami feng shui oraz bioenergoterapeuci „służący” chorym emerytom, wszystko to sprawia, że od najmłodszych lat życia statystyczny Polak jest wręcz osaczony przez różne formy okultyzmu.

Te właśnie „zabawy” tworzą zagrożenia, których prawdziwą naturę najtrudniej ukazać. Reakcja osób, gdy zwraca się uwagę na elementy okultyzmu w otaczającej nas rzeczywistości, jest najczęściej taka sama – lekceważący uśmiech. Jednak dla Kościoła problem nie jest zabawny. Katechizm Kościoła Katolickiego poświęca szczególną uwagę zagrożeniom duchowym, przestrzegając przed okultyzmem.

W dziale „Wróżbiarstwo” (kanon KKK 2116) Kościół jednoznacznie potępia takie praktyki: „Należy odrzucić...
[pozostało do przeczytania 65% tekstu]
Dostęp do artykułów: