Rozwój petrochemii to korzyść dla Polski. Przyszłość branży wobec światowych trendów

Współczesna cywilizacja opiera się na petrochemii. Bez nawozów nie byłoby wystarczającej produkcji rolnej, bez materiałów nieprzewodzących nie rozwinęłaby się elektronika, nie byłoby komputerów ani gospodarki cyfrowej, bez plastikowych opakowań trudniej byłoby przechowywać żywność. O tym możemy przeczytać w specjalnym raporcie PKN Orlen zaprezentowanym podczas Kongresu 590 pt. „Petrochemia ma przyszłość”.

Podczas Kongresu 590 w Jasionce miała miejsce prezentacja raportu Orlenu pt. „Petrochemia ma przyszłość”. W trakcie panelu zorganizowanego przez koncern Orlen Zbigniew Leszczyński – członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen,  Adam B. Czyżewski – główny ekonomista PKN Orlen, współautor raportu, Ryszard Florek – współzałożyciel i prezes Fakro, oraz Roch Baranowski z Partner, Bain & Company Poland/CEE rozmawiali o tym, dlaczego warto inwestować w rozwój petrochemii i jakie to może przynieść korzyści. Prowadzący panel, zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej” Marek Tejchman, pytał, dlaczego petrochemia ma przyszłość i w jakim kierunku będzie podążać petrochemiczna produkcja.
Petrochemia jest wszędzie
– W 2018 r. prezes Obajtek ogłosił Program Rozwoju Petrochemii. Zdecydowaliśmy się na ten krok, bo z badań i analiz globalnych mega-trendów i europejskich rynków wiemy, że petrochemia ma przyszłość. Zapotrzebowanie na produkty petrochemiczne rośnie w skali globalnej i na naszych rynkach. Dziś Polska jest importerem produktów petrochemicznych, a dążymy do tego by stała się eksporterem. W przypadku paliw inwestujemy w biokomponenty, dlatego rozwijamy naszą spółkę Orlen Południe – mówił Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN Orlen. – Jestem przekonany, że będziemy wytwarzać produkty petrochemiczne także z krajowych biokomponentów. Zakładamy, że nasz Program Rozwoju Petrochemii wygeneruje wzrost EBITDA o 1,5 mld zł rocznie. Petrochemia będzie zastępowała wiele różnych materiałów, ponieważ produkty te są...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: