Szaleństwo tłumu i prześwit rozsądku. Nowa książka Douglasa Murraya

W swojej nowej książce „The Madness of Crowds” (Szaleństwo tłumów) brytyjski dziennikarz i intelektualista Douglas Murray mierzy się z najważniejszymi współczesnymi dogmatami dotyczącymi płci, rasy i orientacji seksualnej. I dochodzi do wniosku, że wcale nie są one tak oczywiste, jak myśli lewica.

Douglas Murray to dziennikarz, publicysta i myśliciel – człowiek, który w dzisiejszych czasach jest rzadkością. Jego obecność i głos w debacie publicznej są trudne do przecenienia. Jest tak za sprawą jego niezwykłej umiejętności, która pozwala mu stworzyć miejsca racjonalnej debaty w odniesieniu do tematów, w których od dawna panują moralne wzburzenie, wzajemne oskarżenia, pokazy fałszywej cnoty i licytacja, kto poczuje się bardziej urażonym. Jego książka „Przedziwna śmierć Europy”, która ukazała się także w Polsce, miała ogromny wpływ na to, jak dalej potoczyła się debata o kryzysie migracyjnym w Europie. Jej odbiór, a także występy telewizyjne Murraya, w których zawsze zachowuje on spokój i konstruuje logiczne i pozbawione agresji wypowiedzi, sprawiły, że przełamany został narracyjny monopol środowisk obsesyjnie proimigracyjnych, które każdego zgłaszającego choćby najmniejsze wątpliwości szybko zapędzały w kozi róg, oskarżając o brak miłosierdzia, ksenofobię i rasizm.
 
Niezadane pytania
Wyjątkowość Murraya polega na tym, że nie jest on kolejnym prawicowym publicystą, który za pomocą swojego lekkiego pisarstwa potrafi „zaorać lewaka”. Jego książki są czymś więcej niż „wyśmiewaniem absurdów politycznej poprawności”. Jego celem nie jest radość jednych a płacz i zgrzytanie zębów po drugiej stronie. Choć z natury rzeczy nowa książka tego autora będzie czytana i komentowana przede wszystkim na prawicy, to pytania, które zadaje Murray, i sposób, w jaki je formułuje, będą istotne nawet dla tych, którym realnie zależy na prawach i ograniczaniu cierpienia mniejszości seksualnych czy innych grup.
W wypadku...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: