Francuski pocałunek. Macron szuka przyjaźni z Putinem

Resetu z Rosją miał już dokonać Donald Trump, a wcześniej Angela Merkel.  Tymczasem pierwszym zachodnim liderem, który otwarcie zamierza pogrzebać dotychczasową, zasadniczo jednak solidarną, postkrymską politykę Zachodu wobec Rosji, jest prezydent Francji. Emmanuel Macron chce wspólnie z Władimirem Putinem budować „nową architekturę zaufania i bezpieczeństwa w Europie”.

Przebiegająca w gorącej atmosferze sierpniowa wizyta Putina w letniej rezydencji Macrona, te wszystkie uściski, uśmiechy i komplementy wobec francuskiej pierwszej damy, dobrze oddają nową politykę Francji wobec Rosji. Wstępem do spotkania były czerwcowe rozmowy premierów obu państw w Normandii. Jednak to w Fort Bregancon doszło do ostatecznego przełamania lodów – czego dowodem jest gwałtowna odwilż w kolejnych tygodniach. Na szczycie G-7 Macron zapowiedział rychły szczyt czwórki normandzkiej, niedługo później zaś doszło do pierwszego od lat spotkania francusko-rosyjskiego w formule „2+2” (ministrowie spraw zagranicznych i obrony). Przyspiesza też „normalizacja” relacji w obszarze bezpieczeństwa i armii. Jak najlepsze relacje z Rosją mają być kamieniem węgielnym nowego porządku międzynarodowego, który chce budować Macron. Swoją koncepcję wyłożył na dorocznym spotkaniu z ambasadorami – tłumacząc im, czego oczekuje od dyplomacji.

Być jak de Gaulle
Gdy Macron ubiegał się o urząd prezydenta, wydawało się, że jest najmniej korzystnym z punktu widzenia Kremla kandydatem. Szczególnie w zestawieniu z finansowaną przez Rosjan Marine Le Pen czy radykalnym lewicowcem Jean-Lucem Mélenchonem. Zapewne dlatego właśnie na serwery partii Macrona włamali się rosyjscy hakerzy, a RT i Sputnik prowadziły przeciwko niemu kampanię oszczerstw (co jeszcze długo Macron wypominał Rosjanom). Pierwsze sygnały, że francuski prezydent zmienia stanowisko wobec Moskwy, pojawiły się wiosną 2018 roku. Mimo kryzysu w relacjach Zachodu z Rosją po zamachu na Skripala, Macron...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: