Pożegnanie kochanego nieudacznika. Jaques Chirac (1932–2019)

Kariera polityczna Jacquesa Chiraca była pasmem porażek, niekonsekwencji i błędnych kalkulacji. Związany z nim paradoks polegał na tym, że choć Francuzi źle wspominają okres jego rządów, to sama postać zmarłego prezydenta cieszy się dużą sympatią.

Jacques Chirac zaskarbił sobie sympatię Francuzów przede wszystkim za to, jakim potrafił być człowiekiem w bezpośrednich relacjach, a nie dzięki temu, jakim był politykiem. „Znał z nazwiska każdego wyborcę i lokalnego urzędnika, uwielbiał rolnictwo i największą radość sprawiało mu poklepywanie krów po grzbietach. Podczas wiejskich festynów albo dorocznej wystawy rolniczej w Paryżu jadł i pił z przodującymi rolnikami” – napisał po śmierci francuskiego prezydenta portal Politico. Bilans prezydentury Chiraca zwykle wypada negatywnie, ale Chirac, szczególnie po odejściu ze stanowiska, zyskał na tyle, aby mieć trwałe miejsce w sercach Francuzów, którzy w przeprowadzonym w 2015 roku sondażu uznali go za „najlepszego prezydenta V Republiki”, „sympatycznego i bliskiego ludziom”.

Francuska niekonsekwencja
Gdy z dzisiejszej perspektywy patrzy się na karierę polityczną Jacquesa Chiraca, to trudno nie zauważyć pewnych podobieństw do obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Obydwaj zaczynali swoje prezydentury od buńczucznych zapowiedzi reform niekonkurencyjnej francuskiej gospodarki, obydwaj bardzo szybko przekonali się, że podstawową zasadą działania dla francuskiego przywódcy, chcącego osiągnąć polityczną długowieczność, jest trzymanie się jak najbardziej z dala od kontrowersyjnych i rewolucyjnych pomysłów. Chirac zapowiadał na przykład, że przez pierwszych 100 dni swojego urzędowania dokona dwóch wielkich reform: systemu emerytalnego i opieki zdrowotnej. Jego plany szybko jednak wyhamował strajk generalny, podobnie jak reformatorski zapał Macrona natychmiast wystudziły protesty „żółtych kamizelek”. Obecny prezydent mógłby się pewnie też podpisać pod dewizą...
[pozostało do przeczytania 64% tekstu]
Dostęp do artykułów: