Komik, który został szpiegiem. Podwójne życie, pojedynczy strach

Sześcioodcinkowy serial opowiadający historię Eliego Cohena, izraelskiego szpiega, który w latach 60. XX wieku działał w Syrii i przeniknął głęboko do struktur tamtejszych arabskich władz, to bardzo śmiały eksperyment z filmem szpiegowskim. „The Spy” z Saszą Baronem Cohenem trzeba zobaczyć!

Po pierwsze, ze względu na główną rolę słynnego komika, którego wielu wciąż najbardziej kojarzy z politycznie niepoprawną kinową opowieścią o Boracie – wyimaginowanym dziennikarzu kazachskiej telewizji, który ruszył w prześmiewczą podróż po USA. Przyznam szczerze, że obawiałem się nieco, iż w trakcie oglądania „Szpiega” co i rusz będę sobie przypominał tamtą barwną postać.

Po drugie, „The Spy” to nie klasyczna produkcja szpiegowska, skupiona wyłącznie na wartkiej polityczno-sensacyjnej fabule. To film z mocno zarysowanym wątkiem z pogranicza dramatu obyczajowego i psychologicznego. Współczesne kino z różnym skutkiem stara się pokazać nie tylko postaci pierwszoplanowe, ale i problemy ich bliskich, trudy związków budowanych mimo długiej rozłąki, próby godzenia życia zawodowego z prywatnym, gorycz samotności, która rodzi się tam, gdzie poświęcenie wymaga rezygnacji z normalnego życia. Oglądamy to również w „Szpiegu”. I szczęśliwie film tylko na tym zyskuje.

Kamal Amin Taabet, Libańczyk pochodzenia syryjskiego, obywatel Argentyny od 1947 roku, to prawdziwa postać. A ściśle mówiąc: to faktyczna legenda (termin z języka wywiadu) izraelskiego szpiega Eliego Cohena, którego pełne nazwisko brzmiało Eliahu Ben Szaul Cohen. Jako Kamal Amin Taabet założył on w Syrii przedsiębiorstwo zajmujące się eksportem dywanów i mebli. W roli bogacza, syryjskiego patrioty nienawidzącego Izraela, wszedł w łaski wojskowych, biznesmenów i polityków socjalistycznej partii Baas, która przejęła władzę w kraju. Aż strach pytać, ilu takich rozsianych po świecie legendowanych „antysemitów” ma dziś Izrael.

Mini-serial, który obejrzeć można na...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: