Doktryna Trumpa a sprawa polska. W przededniu wizyty prezydenta USA

Doniesienia o wizycie 45. prezydenta USA w Polsce zdominuje zapewne bieżąca przedwyborcza polityka. Warto jednak spojrzeć na tę wizytę w kontekście szerszej doktryny Donalda Trumpa, wtedy łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie: po co amerykańskiemu prezydentowi sojusz z Polską?

Liberalne media w USA i Europie Zachodniej lubią kolportować obraz administracji Trumpa, który przedstawiony został w kilku książkach pokazujących działanie Białego Domu od kulis. Trump jest jeźdźcem bez głowy, dzieckiem, które raz chce ciastko zjeść, a raz je mieć, jego podwładni nie wiedzą, czego się spodziewać, a w większości wypadków starają się ukryć przed prezydentem najważniejsze kwestie w obawie, że „małpa z brzytwą” wszystko popsuje. W rzeczywistości jednak działania Trumpa są bardziej konsekwentne niż mogłoby się wydawać. Trump nie jest wielkim teoretykiem, ale swoje decyzje opiera na kilku prostych założeniach, które do tej pory w większości przypadków okazały się słuszne. Problem ze zrozumieniem Trumpa nie jest tak naprawdę problemem samego prezydenta, a w większym stopniu dotyczy mediów, którym brakuje albo dobrej woli, albo narzędzi do tego, by tę prezydenturę interpretować we właściwy sposób.

Pryncypialny realizm
Gdy Donald Trump wprowadzał się do Białego Domu, jego podejście do polityki międzynarodowej rozważano w kontekście dychotomii izolacjonizm – interwencjonizm. Kampanijne wypowiedzi Trumpa, w których deklarował m.in. niechęć do udziału USA w niepotrzebnych awanturach wojennych albo narzekał na fakt, że w NATO są „pasażerowie na gapę”, sprawiały, że kandydat Republikanów zaczął być postrzegany jako typowy izolacjonista. Zdawało się o tym świadczyć także powtarzane jak mantra hasło „America First”. Liberalni politycy i media straszyli sojuszników USA widmem prezydentury, podczas której pozimnowojenny ład będzie rozbity w drobny mak, a misternie tkana pajęczyna międzynarodowych układów i relacji zostanie...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: