Wraca czas konfrontacji. Nowy wyścig zbrojeń

Coraz większa ilość rosyjskich prowokacji w obrębie Morza Bałtyckiego, zintensyfikowanie  ćwiczeń wojskowych przez armię FR, a przede wszystkim całkowite zerwanie Traktatu INF poważnie wpływają na sytuację bezpieczeństwa w Europie. Władimir Putin, zrzucając z dyplomatycznego stołu jedną z kluczowych umów na świecie, utorował sobie drogę do niczym nieskrępowanego wyścigu zbrojeń.

Wydarzenia ostatnich dni to przede wszystkim szereg prowokacji, jakich dopuścili się rosyjscy piloci nad Bałtykiem. Raz jeszcze potwierdziło się, jak ważną rolę pełni NATO, chroniąc przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii w ramach misji Baltic Air Policing. Na początku sierpnia spory niepokój wzbudził raport litewskiego ministerstwa obrony narodowej o liczbie przechwyceń i kontroli rosyjskich myśliwców, które zbliżyły się na niebezpieczną odległość do stref powietrznych wymienionych państw. Zazwyczaj do takich działań dochodzi kilka razy w tygodniu, jednak w pierwszych dniach tego miesiąca samoloty NATO poderwały się 14 razy, by skontrolować aż 24 rosyjskie maszyny. Najczęściej przechwytywane były bombowce Su-24 i myśliwce Su-27.

Niespokojnie było również w minionym tygodniu, gdzie nad wodami Bałtyku rosyjskie myśliwce Su-27 próbowały odsunąć natowski samolot F-18. Zdaniem strony rosyjskiej myśliwiec „niebezpiecznie” zbliżył się do samolotu, którym podróżował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Samolot z politykiem podróżował z Kaliningradu i w drodze do Moskwy był eskortowany przez dwa myśliwce Su-27 należące do Floty Bałtyckiej FR. O tym, że wspomniane wydarzenie wyglądało zgoła inaczej, niż relacjonuje to Rosja, świadczy fakt, że każdy przelot w ramach misji Baltic Air Policing odbywa się w ścisłych ramach prawnych, a piloci są zobowiązani do pozostania w stałej łączności z wieżą lotów. Na niesubordynację nie może być miejsca.

W ostatnim czasie Rosja zintensyfikowała również liczbę manewrów w obwodzie kaliningradzkim,...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: