Droga życia coraz dłuższa. Autostrada A1 bliżej ukończenia

Za trzy lata powinniśmy dojechać z Gdańska do granicy z Czechami w ciągu pięciu godzin. Właśnie przybył kolejny odcinek całej 570-kilometrowej trasy autostrady A1.

Od sierpnia kierowcy mogą już korzystać z nowego fragmentu A1 na terenie woj. śląskiego. Oddany został do użytkowania blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady od Częstochowy do Pyrzowic.

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tego 33-kilometrowego odcinka skróci się z dotychczasowych 40 do niespełna 15 minut. Ukończenie tej inwestycji umożliwi nieprzerwaną jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy, omijając konurbację górnośląską i Międzynarodowy Port Lotniczy Pyrzowice.

Jak zapewnia GDDKiA, droga została wybudowana z betonu cementowego o wysokiej trwałości, który umożliwi bezawaryjną eksploatację nawet przez 30–40 lat. „Pamiętajmy o tym, że budowa infrastruktury drogowej to praca dłuższa niż tylko jedna kadencja” – mówił podczas otwarcia odcinka A1 premier Mateusz Morawiecki. „To pewne strategiczne przemyślenia, przygotowania, prace związane z zezwoleniami środowiskowymi i administracyjnymi” – dodał. Premier przekazał, że – zgodnie z informacjami GDDKiA – do końca roku oddana zostanie obwodnica Częstochowy.

Oddanie do ruchu autostrady A1 między Częstochową a Pyrzowicami jest nie do przecenienia dla ruchu drogowego tak w woj. śląskim, jak i w całej Polsce, a po części także w Europie. Autostrada A1 stanowi część VI paneuropejskiego korytarza transportowego TEN-T oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego. Ukończenie całej autostrady pozwoli nie tylko na rozwój gospodarczy i skrócenie czasu przejazdu. Równa droga to także lepszy komfort jazdy, mniejsze...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: