Przerażająca zbrodnia w Olecku i bezkarność sędziów. Jak to było możliwe?

Śmierć 9-miesięcznej Blanki z Olecka, która była katowana i gwałcona tak, że miała serce przebite żebrem, wstrząsnęła całą Polską. Do niewyobrażalnej zbrodni doszło trzy miesiące po tym, jak sąd, wbrew zdrowemu rozsądkowi, przywrócił prawa rodzicielskie biologicznym rodzicom dziewczynki. –  Po takim wstrząsie zaczynają się rozmowy o zmianie przepisów prawa. Ale w tej sprawie najgorszy problem nie polega na przepisach, tylko na ludziach – urzędnikach zwanych sędziami. Przez lata bezkarnych, nawet jeśli dawno powinni być usunięci z zawodu – mówi mecenas Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem.

O tym, że stan polskich sądów rodzinnych pozostawia wiele do życzenia, wiadomo od zawsze. Niedawno głośno było o zupełnie skandalicznych przypadkach odbierania dzieci rodzicom z powodu biedy. Tym razem było odwrotnie: sąd powierzył rodzicom opiekę, choć matka była uzależniona od narkotyków. –  Każdy ze znajomych o tym wiedział, bo potrafiła nawet chodzić naćpana z wózkiem po mieście albo demolować mieszkanie – mówiła sąsiadka tej rodziny „Gazecie Olsztyńskiej”. – Potrafiła też sama do własnego mieszkania się włamywać, mleko po ścianach rozlewała, rwała ubrania, niszczyła meble, a takie fazy miała dosyć często, bo łączyła psychotropy z narkotykami.
Jak podał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Ryszard Tomkiewicz, z ustaleń i opinii biegłych wynika, że 9-miesięczna dziewczynka została przed śmiercią skatowana i zgwałcona. „Niemowlę miało serce przebite żebrem, mogło być uderzane młotkiem lub wałkiem, ponadto mogło być uderzane o rant biurka lub stołu” – podał szokujące informacje. Dodał też, że sekcja zwłok wykazała, że dziecko zostało zgwałcone.

Mecenas Bąbka: przerażająca nonszalancja orzecznicza
Jak to możliwe, że sąd podjął taką decyzję? – Przeraża nonszalancja orzecznicza, to lekceważenie, z jakim sędziowie podchodzą do spraw, brak wnikliwości, nierzetelność. Każda próba zmiany tego stanu...
[pozostało do przeczytania 74% tekstu]
Dostęp do artykułów: