Trzeba wzmacniać Jednolitą Rzeczpospolitą

Tylko wtedy, gdy w regionach będzie jednolitość podatkowa i jednolita administracja zespolona, jest szansa na rozwój taki, jaki mamy obecnie – mówi Paweł Szefernaker sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnomocnik rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Rozmawia Grzegorz Wszołek.

Panie ministrze, kampania wyborcza do Sejmu i Senatu trwa od ogłoszenia wyników wyborów do europarlamentu. W wakacje politycy nie zamierzają tylko wypoczywać. Jak będzie wyglądała walka o głosy z partiami opozycyjnymi?
Od razu po eurowyborach rozpoczęliśmy pracę nad kampanią do parlamentu. Aktywnie działa sztab wyborczy, w najbliższy weekend odbędzie się konwencja programowa w Katowicach. W tym roku, jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, wakacji dla polityków PiS nie będzie. Będziemy walczyć o każdy głos – przed nami najważniejsze wybory, które zadecydują o przyszłości Polski. Musimy zrobić wszystko, by je wygrać z jak najlepszym wynikiem.

Co PiS zaproponuje wyborcom? To będzie nowa „piątka” – czyli kolejne transfery socjalne?
Dziś realizujemy piątkę, którą zapowiedzieliśmy wiosną. Zrealizowaliśmy wiele pomysłów, obiecanych cztery lata temu oraz tych przedstawionych przez premiera Morawieckiego rok temu. Do września wszystkie przedstawione w tym roku pomysły będą przekuwane w rzeczywistość. Parę dni temu przyjęliśmy na Radzie Ministrów ustawę „Zerowy PIT dla młodych” do 26. roku życia. Za chwilę wchodzi 500 plus dla wszystkich dzieci, wypłacona została bez przeszkód trzynasta emerytura. Potrafimy skutecznie realizować nasze propozycje i jesteśmy w tym wiarygodni. Przed nami kongres programowy, który będzie wielką „burzą mózgów”, a w kampanii wyborczej wskażemy dalsze punkty programowe do realizacji w następnej kadencji.

Tymczasem Platforma zapowiada, że „ruszy w Polskę”. Są już nawet nowe-stare twarze tej kampanii, na czele Krzysztof Brejza, ale i...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: