Wyborcza piątka Kaczyńskiego. Dobry prognostyk

W chwili, gdy oddajemy do druku niniejszy tekst, pewne jest, że PiS nie uległ zaklęciom mówiącym o tym, iż nie służy mu wysoka frekwencja, iż będzie szachowany przez radykałów i że osłabiają go rozpętywane raz po raz przez opozycję kampanijne ruchawki. Jarosław Kaczyński po raz piąty z rzędu pokazał, że dowodzona przez niego partia jest pierwszym wyborem Polaków.

Jak wynika z sondaży exit poll, wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość wynikiem 42,4 proc. Drugie miejsce przypadło Koalicji Europejskiej, na którą zagłosowało 39,1 proc. Mandaty wywalczyły też Wiosna(6,6 proc.) i Konfederacja (6,1 proc.). Frekwencja wyniosła 43 proc.

PiS po raz piąty
Tyle statystyk. Bo komentarz może być tylko jeden – Polacy chcą kontynuacji polityki prowadzonej przez partię Jarosława Kaczyńskiego. Mówił o tym sam lider PiS, który dwukrotnie zabierał głos podczas wieczoru wyborczego: – Chciałem powtórzyć, że to wszystko, co wielu Polaków boli, to co jest traktowane jako zagrożenie, nie stanie się, jeśli przy władzy będzie PiS. Jesteśmy gwarantem polskiej niezależności – mówi prezes PiS. Kaczyński podkreślał, że celem październikowych wyborów jest utrzymanie większości parlamentarnej. „Historyczny wynik Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Europarlamentu i piąte zwycięstwo z rzędu są najlepszym dowodem, że Polacy chcą dobrej zmiany nie tylko w Polsce, lecz także w Europie” – napisał z kolei na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Według przewidywań IPSOS na podstawie wyników exit poll z PiS mandaty do PE otrzymali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Beata Mazurek, Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Elżbieta Kruk, Zdzisław Krasnodębski, Witold Waszczykowski, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca, Dominik Tarczyński. Na uwagę zasługuje fakt, że Beata Szydło potwierdziła swoją popularność – wynik byłej premier był...
[pozostało do przeczytania 83% tekstu]
Dostęp do artykułów: