Idziemy po zwycięstwo

Po wyborach wygranych przez prawicę trzykrotnie powoływano prawicowe rządy, za każdym razem okazywało się jednak, że parlamentarnych mandatów jest za mało do samodzielnego sprawowania władzy. W 1991 r. rząd Jana Olszewskiego z Porozumienia Centrum szybko stał się rządem mniejszościowym i już po pół roku został obalony przez partie i polityków przeciwnych ujawnieniu agentów komunistycznej bezpieki. W 1997 r. Akcja Wyborcza Solidarność do utworzenia rządu potrzebowała koalicji z Unią Wolności, od dawna marzącą o dogadaniu się z komunistami, byle tylko nie dopuścić do władzy ugrupowań patriotycznych i katolickich. Nic więc dziwnego, że taki alians skończył się niepowodzeniem, po trzech latach rząd AWS utracił poparcie sejmowej większości i do końca swojej kadencji działał jako rząd mniejszościowy. Wreszcie w 2005 r. zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nie wystarczyło do samodzielnego rządzenia, co zmusiło do zawarcia trudnej koalicji z Ligą Polskich Rodzin i Samoobroną, a po dwóch latach do przedterminowych wyborów.

Wszystkie te trzy doświadczenia jasno pokazały, że do rzeczywistej przebudowy Polski nie prowadzą skomplikowane i oparte na kompromisach koalicje, ale konieczne jest zwycięstwo silnej i odpowiedzialnej partii, posiadającej jasny program oraz zdecydowanych i kompetentnych polityków.

Ale także te wybory, które prawica przegrywała, doskonale pokazują, jak ważna jest jedność, tak często zagrożona przez osobiste ambicje liderów, polityczny fundamentalizm zwolenników tworzenia frakcji lub podstępne działania nasłanych agentów. W 1993 r. SLD wygrał z wynikiem 20 proc. głosów, uzupełnionych przez 15 proc. PSL i 7 proc. Unii Pracy. Prawicowych wyborców reprezentowały w Sejmie KPN i BBWR, z których każde uzyskało nieco ponad 5 proc. głosów. Do Sejmu nie dostały się ani Solidarność, ani prawicowe partie, które razem z reprezentacją związku osiągnęły 24 proc. W sojuszu z KPN i BBWR można było myśleć o stworzeniu rządowej koalicji. Warto też...
[pozostało do przeczytania 84% tekstu]
Dostęp do artykułów: