Frajer zastawia pułapki

Retrospekcje przeplatają się z wydarzeniami bieżącymi. Koleżanki i koledzy przypominają sobie sytuacje z udziałem Henia – kiedy robili go w konia. I teraz, z perspektywy, niektóre jego zachowania wydają się albo podejrzane, albo dają nadzieję na szybkie, choć nielegalne nabicie kabzy. Mówiąc w skrócie, idziemy tu tropem afery jubilerskiej, antykwarycznej, złodziejskiej i lichwiarskiej. Zasady koleżeństwa zostają zawieszone na kołku, panie i panowie wydobywają z siebie nieprzebrane zasoby sprytu, pazerności i bezwzględności. A przy okazji robią z siebie błaznów – choćby w momencie, kiedy zapominają o obywatelskich prawach, podporządkowując się enigmatycznym zaleceniom policjanta.

„Heniek” to tzw. produkcja niezależna, offowa. Ekipa zaryzykowała robotę za przyszłe udziały w zyskach z ciekawego projektu. Rzecz naśladuje wydarzenia autentyczne, została dobrze pomyślana i napisana. Smutny świat machlojek małych ludzi nawet lepiej wypada nakręcony oszczędnie w czerni i bieli, niż wyglądałby w kolorze. Dlatego „Heniek” jest triumfatorem ubiegłorocznego festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Układ, w którym grupa zblatowanych pracowników może wyślizgać kolegę z należnych mu korzyści, nie jest domeną rynku samochodowego, lecz przypadłością każdej korporacji. Grupa znajduje sobie ofiarę, pogodną retoryką rozgrzesza się ze świństw, jakie jej zrobiła i jeszcze zrobi. Także gama pokus, jakie roztoczył przed koleżankami i kolegami Heniek, wygląda w filmie imponująco. Sposób, w jaki dają się wpuścić w maliny, jest modelowy. Najłatwiej wszak oszukać właśnie oszusta. Dodatkowym atutem tego offowego filmu jest aktorstwo. Nieopatrzeni artyści scen krakowskich bezbłędnie wchodzą w role tanich wydrwigroszy, z zasadami i sumieniami zawieszonymi na kołku. Bardzo przekonująco wypada tu elegant, miglanc i półaferzysta grany przez Macieja Słotę. Jest w tym aktorze potencjał komediowego makiawelizmu i naturalnej przewrotności. Dobrze by było, gdyby polskie kino...
[pozostało do przeczytania 11% tekstu]
Dostęp do artykułów: