Rewolucja, do której trzeba się przekonać

Czwarta rewolucja przemysłowa z coraz większym impetem wkracza do świata już nie tylko wielkiego biznesu, ale również małych i średnich przedsiębiorstw. I bardzo dobrze, bo to rewolucja, której – wciąż to powtarzamy – absolutnie nie wolno się bać. Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa, czyli stowarzyszenie zrzeszające i wspierające małych i średnich przedsiębiorców z polskim kapitałem, od samego początku publicznej działalności stawia na promowanie Przemysłu 4.0, widząc w nim ogromną szansę na rozwój całego sektora. Szansę, której polska gospodarka nie ma prawa zmarnować.

Jeszcze do niedawno pokutowało przekonanie, że przedstawicielom przeważającej części polskich firm z sektora MŚP brakuje zaufania do Przemysłu 4.0 i przekonania, że przyniesie on im wymierne korzyści. Taka m.in. była narracja uczestników panelu poświęconego czwartej rewolucji przemysłowej podczas ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Od tamtego czasu minęło 12 miesięcy, a to – jak wiadomo – w świecie digitalizacji jest czasową przepaścią. W trakcie tego roku zmieniło się bardzo dużo, także podejście wielu przedsiębiorców do świata cyfrowego. I to jest świetna wiadomość, bo w zasadzie żadne badania na ten temat nie pozostawiają wątpliwości. Zgodnie z ich wynikami przedsiębiorstwa, które nie bały się kolejnej przemysłowej rewolucji i pomyślnie zakończyły proces tzw. transformacji cyfrowej oraz osiągnęły docelowy poziom integracji w ramach łańcuchów wartości, w krótkim czasie osiągnęły gigantyczną przewagę nad konkurentami z branży, czyli tymi, którzy wciąż ociągają się z przyjęciem do świadomości, że Przemysł 4.0 to przyszłość, od której nie ma odwrotu.  

Widzą to zarówno ci duzi, ale – i to jest bardzo budujące – dostrzega to coraz więcej tych małych. Ostatnio jedna z najbardziej znanych sieci handlowych udostępniła swoim franczyzobiorcom, czyli de facto mikro- i małym przedsiębiorcom, aplikację mobilną ułatwiającą bieżące...
[pozostało do przeczytania 51% tekstu]
Dostęp do artykułów: