Elektrownia przyszłości. Belfort – miejsce pracy polskich inżynierów

Co łączy Ostrołękę z Belfort, niewielkim miastem we wschodniej Francji? Pozornie nic. Jednak wystarczy zaledwie kilka godzin w tym malowniczym, nieco zapomnianym miejscu, żeby przekonać się nie tylko o jego bliskich relacjach z Ostrołęką, lecz znacznie szerzej – z Polską. Ale po kolei.

Do Belfort ruszamy z Warszawy. Lądujemy w Bazylei, skąd potrzebujemy jeszcze godziny na dojazd autem. Lekkie zmęczenie z nawiązką wynagradza alpejski widok. Po zameldowaniu zostawiamy bagaże i idziemy na spacer z francuską przewodniczką. Jest już dość chłodny wieczór, ale szybkim krokiem po paru minutach docieramy pod cytadelę. Do naszej kilkuosobowej grupy dziennikarzy dołączają inżynierowie z Polski, dla których Belfort – jak się dowiadujemy – jest drugim domem. To tu pracują nad jedną z największych inwestycji energetycznych w naszym kraju. W Belfort bowiem znajduje się jedno z centrów projektowych firmy GE, wykonawcy elektrowni w Ostrołęce. W realizację przedsięwzięcia będą zaangażowane tysiące osób – nie tylko na terenie budowy w Ostrołęce, ale też w fabrykach i biurach projektowych koncernu w kilku krajach. Wykorzystane mają być w niej także najnowocześniejsze dostępne technologie.

Ale wróćmy pod cytadelę, gdzie podczas podziwiania głównej atrakcji, czyli monumentalnego lwa, poznajemy menedżera odpowiedzialnego w GE Power za całość projektu inżynieryjnego. Umawiamy się na następny dzień na wizytę w fabryce, w której poznamy szczegóły na temat budowy elektrowni w Ostrołęce. Jednak wcześniej wspinamy się po dość stromych schodach na mury cytadeli, zachęceni przez przewodniczkę perspektywą wspaniałego widoku roztaczającego się stamtąd na miasto.
Mniej więcej w połowie drogi zauważamy tablicę z polskim napisem: „Wiernym w służbie Bogu – Polsce – Francji Żołnierzom z Dywizji Strzelców Pieszych, walczącym w obronie Belfort z czerwcu 1940 roku”. W dniach 15–19 czerwca 1940 r., w czasie kampanii francuskiej walczyła tutaj polska 2. Dywizja...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: