Le Marocchinate. Włoskie ofiary marokańskich „wyzwolicieli”

We Włoszech coraz głośniej jest o sprawie masowych gwałtów i morderstw, których dokonywali marokańscy żołnierze francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego – od lądowania na Sycylii w 1943 roku aż po ostatnie miesiące wojny. Doszło do co najmniej 60 tys. gwałtów na Włoszkach. Poraża ujawniana skala i okrucieństwo oraz fakt ukrywania tej zbrodni przez dowództwo francuskie. Czy współczesna Francja nie powinna zmierzyć się z ponurą przeszłością?

Gdy nasi żołnierze zdobywali Monte Cassino, płacąc własną krwią za wolność świata i za wolność Ojczyzny, w innych miejscach frontu włoskiego rozgrywały się straszliwe dramaty, które były tak niewygodne dla politycznie poprawnej historii, że na długo zostały zagrzebane piachem niepamięci i nigdy nie znalazły się w podręcznikach do historii. Tak jak dla nas częścią odkłamywania historii jest odkrywanie prawdy o zbrodniach sowieckich czy ukraińskich, tak dla Włochów staje się nią prawda o wydarzeniach sprzed 75 lat – gdy oddziały Marokańczyków, tzw. goumiers, w trakcie walk o Półwysep Apeniński owszem, wykazywały się odwagą na froncie, a nawet dokonywały czynów z punktu widzenia militarnego chwalebnych, ale za to kazały sobie płacić wyzwalanym terenom w najgorszy możliwy sposób. My, Polacy, wiadomości o tych gwałtach, morderstwach i rabunkach, których dokonywali śniadolicy żołnierze, filtrujemy przez naszą wrażliwość i pamięć – sami doświadczyliśmy „wyzwalania” przez Sowietów, zbrodni rosyjskich i ukraińskich.
 
Ukryta prawda
Najgorsze jest to, że – jak wynika z publikowanych w Italii materiałów – pomimo prób ujawnienia prawdy czy żądań zadośćuczynienia ofiarom, nigdy tak się nie stało. Zaś „reakcja” aliantów, a przede wszystkim Francuzów, była śmiesznie nieadekwatna do rangi i wymiaru wydarzeń. Dzisiaj z pewnością każdy sąd uznałby je za ludobójstwo i zbrodnię wojenną. Co więcej – można spojrzeć na całe zjawisko także z punktu widzenia współczesnych problemów Włoch, spadku...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: