Internet skuteczniejszy od wojska?

Oczywiście gwiezdne wojny Amerykanie dzisiaj toczą z Chińczykami, Rosji na to nie stać. Ale pięć lat temu założona została telewizja Russia Today, w której anglojęzyczni lektorzy z perfekcyjnym brytyjskim akcentem informują świat, że zamach 11 września był dziełem amerykańskich tajnych służb, że Amerykanie budują tajne bazy w Afganistanie na wypadek wojny z Rosją, a Stany Zjednoczone są o krok od wojny domowej i grozi im rozpad. Organizacja SPLC monitorująca grupy szerzące nienawiść w USA uznała, że stacja jest zagrożeniem, a wielu amerykańskich publicystów wykazuje, że Russia Today ma na celu wzniecanie niepokojów społecznych i destabilizowanie kraju. Śmieszne? Okazuje się, że RT jest już jedną z najchętniej oglądanych telewizji na YouTube. Zanotowała 250 mln wejść, więcej niż CNN.

Gazety rozpisują się nad rolą serwisów społecznościowych w prowokowaniu zajść ulicznych w krajach arabskich. Spróbuję sformułować myśl, która powoli się we mnie rodzi. Dlaczego w żadnym arabskim kraju nie działa demokracja? A jeśli nawet mamy do czynienia z wolnymi wyborami, to w ich wyniku władzę zdobywają islamiści, co natychmiast wywołuje reakcję wolnego świata, kwestionującego przemocą wynik demokratycznych wyborów.

Demokracja jest efektem długotrwałej ewolucji w konkretnym cywilizacyjnym otoczeniu i nie jest dziś możliwa poza obrębem cywilizacji zachodniej. Obecność jej dość specyficznych, przejściowych odmian w Turcji czy Japonii jest związana z niegdysiejszą odgórną okcydentalizacją tych krajów. Mówienie o demokracji w Indiach jest rodzajem poprawnego politycznie dowcipu. Zatem, czy – a jeśli tak, to w jakim czasie – świat arabski ulegnie dalszemu zwesternizowaniu?

Arabowie przyglądają się bowiem Zachodowi uważnie. I arabskie masy chciałyby rzeczy ocenianych przez siebie jako wartościowe, które widzą na ekranach swoich telewizorów. Trwa proces globalnej dyfuzji. Wojna światów ma miejsce w głowach i sercach mieszkańców całego świata. W...
[pozostało do przeczytania 53% tekstu]
Dostęp do artykułów: