Krok po kroku, bliżej Kremla. Jak Konfederacja przyzwyczaja Polaków do prorosyjskości

Nawet bez istotnego sukcesu wyborczego Konfederacja może osiągnąć dużo bardziej niebezpieczny cel: wprowadzić do mainstreamu polskiej polityki wątki antyamerykańskie i prorosyjskie.

„Musimy powiedzieć »nie« służalczej polityce proamerykańskiej, proizraelskiej, proukraińskiej i nieuzasadnionej polityce antyrosyjskiej. Nie możemy się z tym zgodzić!” – takie hasła głosił były eurodeputowany Ligi Polskich Rodzin Witold Tomczak podczas Marszu Suwerenności 1 maja w obecności liderów Konfederacji. Tak otwarte nawoływanie do zbliżenia z Moskwą, przy jednoczesnym zakwestionowaniu sojuszu z USA, to coś niespotykanego w polskiej polityce po 1989 roku – szczególnie na prawicy. Bardziej oszczędni w słowach liderzy Konfederacji będą tłumaczyli zapewne, że nie jest to oficjalne stanowisko ich ugrupowania, lecz fakt, że takie słowa się pojawiły, stanowi jedynie świadectwo tego, że nie zamykają się w politycznym dogmatyzmie i są gotowi słuchać różnych argumentów oraz propozycji. Prawda jest jednak taka, że słowa Tomczaka są tylko ostatnim wykwitem przemyślanej i konsekwentnie wprowadzanej strategii, polegającej na kwestionowaniu sojuszu z USA i powolnego zwiększania tolerancji polskiej opinii publicznej wobec wątków prorosyjskich.

Przez furtkę realizmu
Przez długi czas postulat zbliżenia z Rosją funkcjonował jako rzadko wypowiadany wprost wniosek z „geopolitycznych analiz” osób związanych ze środowiskiem narodowym. Kolekcjonowano argumenty po jednej stronie, których celem miało być pokazanie, że obecny krajobraz międzynarodowych sojuszy Polski jest głęboko niesatysfakcjonujący. Unia Europejska jest dysfunkcjonalna, antychrześcijańska i stoi na progu powolnej islamizacji. USA tak naprawdę głęboko w nosie mają polski interes, jako sojusznika traktują nas przedmiotowo i w każdym momencie są gotowe poświęcić nas na ołtarzu dobrych relacji z Izraelem i społecznością żydowską w Ameryce. Choć postulatu strategicznego polsko-...
[pozostało do przeczytania 81% tekstu]
Dostęp do artykułów: