Kluby „GP” upamiętniły ofiary tragedii smoleńskiej

Tysiące członków klubów „Gazety Polskiej” wzięło udział w uroczystościach 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej, największej tragedii w powojennej historii Polski.

W Opolu odbyła się akademia poświęcona pamięci wszystkich ofiar. Prelekcję pt. „Katastrofa pod Smoleńskiem okiem bliskich” wygłosił Piotr Walentynowicz. W kościele oo. Franciszkanów odbyła się msza św. Marsz Pamięci w asyście Wojska Polskiego przeszedł na plac przed pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia. W Piotrkowie Trybunalskim o godz. 8.41 zawyły syreny, a przed pomnikiem Katyńskim złożono kwiaty upamiętniające tych, którzy zginęli 9 lat temu. W Konsulacie Generalnym RP w Hamburgu odbyła się uroczystość, w której uczestniczyły hamburskie kluby ,,GP”. Przed Dębem Pamięci i tablicą upamiętniająca ofiary tragedii smoleńskiej złożone zostały wieńce, kwiaty i zapalone znicze. Nabożeństwo poprowadził proboszcz parafii, ks. dr Jacek Bystroń, słowo Boże wygłosił ks. prałat Marek Gancarczyk.

Poznańskie uroczystości rozpoczęły się na terenie 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Członkowie poznańskiego klubu „GP” uhonorowali pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej, która była matką chrzestną samolotów F-16 „Jastrząb”. Modlono się i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na terenie lotniska oraz pod pomnikiem dowódcy sił powietrznych RP generała pilota Andrzeja Błasika.

W Sandomierzu odprawiona została msza św. koncelebrowana przez czterech księży parafii pw. św. Pawła Apostoła. Po mszy św., z zapalonymi zniczami i tulipanami, marsz przeszedł na Rynek, gdzie pod Ratuszem złożono kwiaty i ustawiono znicze. W kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej. Liturgię odprawił ks. prałat Ryszard Andruszczak – prepozyt garwolińskiej kolegiaty. Po mszy członkowie i sympatycy klubu „GP” przeszli pod pomnik pomordowanych w latach 1939–1956...
[pozostało do przeczytania 66% tekstu]
Dostęp do artykułów: