Nie mamy problemów z cyberbezpieczeństwem. Która firma dostarczy sprzęt do budowy sieci nowej generacji?

Huawei sama nie buduje sieci 5G. Tym zajmują się operatorzy, natomiast my dostarczamy im sprzęt. Nie jest jednak tajemnicą, że Huawei znacznie wyprzedził konkurencję, jeśli chodzi o technologię 5G i jej możliwości – z Ryszardem Hordyńskim, dyrektorem ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska Sp. z o.o., rozmawia Andrzej Ratajczyk.

W Polsce już niemal każdy może korzystać z interetu. Po co nam zatem nowa technologia 5G?
Za dwa, trzy lata istniejące pasmo sieci 4G wyczerpie się. Aby nie doszło do problemów komunikacyjnych, potrzebne jest wprowadzenie nowej technologii, która zapewni lepszą agregację pasma przekazu i wyższą szybkość przesyłu danych. Dzięki redukcji opóźnień możliwe będą połączenia w czasie rzeczywistym, co pozwoli m.in. na rozwój technologii internetu rzeczy, smart city czy transportu autonomicznego.

Skoro już mamy korzystać z technologii 5G, czy musimy wybrać ofertę Huawei? Może lepiej byłoby zaprosić do współpracy konkurencję?
Na początku chciałbym wyjaśnić, że firma Huawei sama nie buduje sieci 5G. Tym zajmują się operatorzy, natomiast my dostarczamy im sprzęt. Nie jest jednak tajemnicą, że Huawei znacznie wyprzedził konkurencję, jeśli chodzi o technologię 5G i jej możliwości. Niezależni eksperci mówią nawet o dwuletniej przewadze technologicznej nad innymi firmami. O pozycji na globalnym rynku świadczy też fakt, że dostarczyliśmy w tym momencie ponad 40 tys. anten 5G i ta liczba stanowi 90 proc. wszystkich dostarczonych do klientów anten 5G. W Polsce także większość użytkowanych anten 4G jest produkcji naszej firmy.

Jednym z większych problemów związanych z firmą Huawei jest kwestia bezpieczeństwa narodowego. Z tego powodu część państw nie chce tej współpracy.
Jak na razie, według mojej wiedzy, jedynym krajem, który nie używa naszego sprzętu i technologii, są Stany Zjednoczone. Poza tym działamy w 170 krajach. A w...
[pozostało do przeczytania 35% tekstu]
Dostęp do artykułów: