Wolne Sądy, czyli POKO, ulica i zagranica. Adwokaci postkomuny przebrani za buntowników

Czwórka adwokatów, w tym żona dziennikarza TVN, żona mecenasa reprezentującego polityków walczących z PiS i kandydat POKO w wyborach do PE prowadzą od dwóch lat inicjatywę Wolne Sądy. Na masową skalę odwiedzają szkoły w Polsce z wykładami pod hasłem #Konstytucja, piszą pytania prejudycjalne do TSUE, uczestniczą w postępowaniu przeciwko Polsce przed tym unijnym trybunałem i nagrywają filmy z udziałem celebrytów o niszczeniu praworządności przez PiS.

Sylwia Gregorczyk-Abram, Michał Wawrykiewicz, Paulina Kierzkowska-Knapik i Maria Ejchart-Dubois z inicjatywy Wolne Sądy od momentu jej powstania w 2017 roku zrealizowali 400 filmików z udziałem znanych osób – aktorów, prawników, którzy alarmują w nich o trwającym demontażu państwa prawa. Bohaterem jednego z nagrań był Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej. Do pierwszych filmów, nakręcanych z inicjatywy czwórki warszawskich prawników, występujących tam celebrytów miał pomagać wyławiać z protestującego przed Sejmem tłumu mec. Jacek Dubois – mąż adwokat Marii Ejchart-Dubois.
W jednym z niedawno opublikowanych takich filmików w języku angielskim prof. Marcin Matczak ponagla UE, by ingerowała w sprawie działalności władzy w Polsce. „Wy możecie liczyć na nas. Czy my możemy liczyć na was?” – pyta dramatycznie Matczak.

Wzruszająco leżeli i kopali w barierki
Na jednym ze spotkań z czwórką adwokatów, które zorganizowali „obrońcy demokracji”, prawnicy ci tłumaczyli, że decyzję o założeniu nowej inicjatywy podjęli w lipcu 2017 roku, gdy protestowali przed Sejmem, gdzie uchwalano ustawy dotyczące sądownictwa. – Obywatele RP leżeli wówczas na chodniku, kopali w barierki. To był dla nas bardzo trudny, wzruszający moment. Wielu z nas miało wówczas łzy w oczach i poczucie, że absolutnie trzeba działać i nie wolno biernie się przyglądać – stwierdziła mec. Sylwia Gregorczyk-Abram. Ona oraz mec. Michał Wawrykiewicz reprezentowali 38 sędziów z Krakowa w procesie...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: