Kiedy powiedzą prawdę i poczują ulgę?

Oczywiście to nic dziwnego, bo poprzedniego dnia najważniejszą wiadomością było: „Mariusz Walter uhonorowany (…) odebrał w środę wieczorem, na specjalnej Gali Nagród Lewiatana Nagrodę Specjalną Zarządu »za biznesowy sukces, który nadaje styl polskiej przedsiębiorczości«”. Skoro TVN jest sukcesem biznesowym, to nie musi być sukcesem dziennikarskim i informacyjnym, bo co innego robić forsę, podlizując się władzy, a co innego przekazywać prawdę. Szkoda tylko, że po 20 latach od obalenia rządu Jana Olszewskiego „styl polskiej przedsiębiorczości” nadal kojarzy się z tymi samymi służbami, które wykreowały też TW „Bolka”. Coś się jednak zmienia, bo laureat, niczym dywersant broniący się do ostatka w osaczonym zewsząd podziemnym bunkrze, skarżył się na brak życzliwości ze strony opinii publicznej – „otacza nas atmosfera inna”.

Podczas przerwy w rozprawie, gdy dziennikarz TVN24 poprosił mnie o wypowiedź, powiedziałem, że obawiam się zmanipulowania materiału i skonstruowania kłamstwa. Młody człowiek kiwnął głową i odszedł, a stacja według metody „kłamać inaczej” starała się przemilczeć wydarzenie. W konsekwencji przemilczała również zaskakujące refleksje Tuska, że „wszyscy wiemy”, jaka jest prawda o Lechu Wałęsie. Ten sam magister historii, który jeszcze niedawno zachowywał się jak kacyk z peerelu i za mówienie prawdy o Wałęsie groził jak Cyrankiewicz za Poznań’56, nagle stwierdza, że „jest jasne”, iż Wałęsa był agentem SB, tyle że donoszenie na kolegów represjonowanych za udział w Powstaniu Gdańskim’70 nazywa „dramatyczną, trudną i wielką historią”.

Tusk jako nieodrodny uczeń Falstaffa-Bolka przesadza, bo cały ten „dramat” SB wyceniła w latach 70. na trzynaście tysięcy sto zł. To prawda, że później ta cena wzrosła, ale to wina właśnie takich „macherów z zaplecza” jak Tusk, którzy ją spekulacyjnie podbijali. Dzisiaj, gdy Tusk szuka już tylko azylu za lata politycznego dryfowania i wprowadzenia Polski na katastrofalną mieliznę, Wałęsa jest ciężarem...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: