Od morza do morza. Udział Polaków w budowie Kanału Sueskiego

Chyba nie ma Polaka, który na hasło „Kanał Sueski” nie przypominałby sobie, iż temat ten był istotny dla rozwoju akcji powieści Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Panowie Tarkowski i Rowlinson byli pracownikami Kompanii Kanału Sueskiego i gdyby nie ich udział w przedsięwzięciu, to i Staś, i Nel nie przeżyliby przygód, które każdy z nas zna. W listopadzie tego roku świat obchodzić będzie 150. rocznicą otwarcia kanału łączącego Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Warto przypomnieć, że w jego budowie mieli swój udział Polacy, a wśród nich byli wielcy naukowcy, a nawet współpracownicy… „Gazety Polskiej”.

O budowie kanału łączącego Zatokę Wiślaną z Morzem Bałtyckim pisze się obecnie na świecie, a artykuły o przekopie Mierzei Wiślanej znaleźć można tuż obok tekstów przypominających otwarcie tak zwanego Nowego Kanału Sueskiego (2015 r.) i tych przypominających o zbliżającej się rocznicy ukończenia prac prowadzonych przez Ferdinanda de Lessepsa. Oczywiście, toutes proportions gardées, nijak mierzyć skale przedsięwzięcia, ale jednak przy okazji polskich prac i okrągłej rocznicy budowy w Egipcie warto przypomnieć Polaków, których wkład w powstanie Kanału Sueskiego był niebagatelny.

Polskie „Ł”
„Czy Józef Feliks Łazowski był Polakiem?” – pytał zasadnie Adam M. Skałkowski w wydanej w 1910 roku, w języku francuskim, pracy „Les Polonais en Egypte 1798–1801”. Skałkowski przybliżył w książce postaci trzech najbardziej znanych Polaków, trzech Józefów biorących udział w kampanii Napoleona Bonaparte w Egipcie i w Syrii – Sułkowskiego, Zajączka i Łazowskiego. Powszechnie znany jest Sułkowski, zaufany adiutant „małego kaprala”, służący mu wiernie już w trakcie pierwszej kampanii włoskiej. Człowiek wielu talentów, szerokiej wiedzy i erudycji, zamordowany przez zbuntowany tłum na kairskiej ulicy. Również nikomu raczej nie trzeba przedstawiać postaci gen. Józefa Zajączka (który we francuskiej korespondencji egipskiej...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: