Wiedźmy, goryle nie-osoby i jesienne wybory

W Rosji zebrały się wiedźmy i odprawiły rytuał, magicznie wspierając prezydenta Putina. Wiedźmostwo jest w Rosji legalne, Świadkowie Jehowy na przykład – nie. Na naszej dawnej wschodniej granicy, na linii zasięgu barokowych kościołów, rozciąga się jedna z granic naszej cywilizacji. Za tą linią panuje cywilizacja stepowa, w której liczy się tylko siła, w której Cerkiew podlega władzy politycznej, w której kult wodza jest powszechny. Do tego Putin próbuje się stylizować na przywódcę konserwatywnego. Konserwatysta wspierany przez wiedźmy. No ale w końcu pogaństwo było przed chrześcijaństwem i chyba chodzi o jego konserwowanie.

Druga granica zachodniej cywilizacji przebiega wewnątrz Starej Europy. Okazuje się na przykład, że odsetek cudzoziemców w niemieckich więzieniach w niektórych landach przekracza 50 proc. A w muzułmańskiej szkole w Wielkiej Brytanii dziewczynki są wpuszczane na stołówkę dopiero wtedy, kiedy wszyscy chłopcy się najedzą.

Kolejna granica jest również wewnętrzna. W Niemczech od 2 stycznia oferty pracy muszą być przygotowywane dla trzech „płci”. Męskiej, żeńskiej i „innej”.  W Polsce Robert Biedroń na konwencji założycielskiej nowej partii zaatakował Kościół, rodzinę, moralność i tradycję. Źle mu to wróży, bo podobnie czyniła setki razy potężniejsza PZPR, a skończyła fatalnie. Z nowości – były prezydent Słupska obiecuje gwarancję praw zwierząt i drzew. Proponuje powołanie już nie rzecznika praw zwierząt, lecz rzecznika praw przyrody. Czyli również roślin. Barbarzyńca wewnętrzny, obyczajowy i polityczny rewolucjonista przekracza kolejną granicę. Zrównując człowieka z organizmami nieposiadającymi świadomości. Niszczenie rozróżnień postępuje. Mamy mieć więcej płci niż dwie, mamy przyjąć, że granica pomiędzy królestwami zwierząt i roślin a ludźmi nie istnieje. Mamy przestać posługiwać się opozycją prawda–fałsz. Każdy ma swoją prawdę. Również goryle, nie-osoby obdarowywane prawami człowieka.

Kiedyś...
[pozostało do przeczytania 22% tekstu]
Dostęp do artykułów: