10 lat klubu „GP” w Poznaniu

Klub w Poznaniu należał zawsze do najaktywniejszych i największych. Organizował wielotysięczne marsze w Poznaniu i poza jego granicami.

W pięknych salach Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbyła się niezwykła uroczystość z okazji 10-lecia działalności klubu „Gazety Polskiej” im. gen. pilota Andrzeja Błasika w Poznaniu. Uroczystości zaszczycili swoją obecnością m.in. min. Antoni Macierewicz, red. Tomasz Sakiewicz, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman, minister Szymon Szynkowski vel Sęk, poseł Tadeusz Dziuba, poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący AKO Poznań prof. Stanisław Mikołajczak, a także reprezentant garnizonu Poznań, radni Rady Miasta, Sejmiku Wojewódzkiego z Małgorzatą Stryjską na czele oraz liczni działacze skupieni wokół Wielkopolskiej Prawicy. Nie zabrakło przedstawicieli okolicznych klubów „GP”. Spotkanie rozpoczęto od śpiewania kolęd, a następnie przewodnicząca poznańskiego klubu „GP” Maria Zawadzka opowiedziała o historii 10-letniej działalności klubu. Pokazano zdjęcia i film, który przypomniał jego najważniejsze dokonania. Wspominano tych, którzy odeszli na wieczny spoczynek, m.in. śp. Zenona Torza, który był pierwszym przewodniczącym klubu „GP” w Poznaniu. Specjalnie dla niego przygotowano „Kolędę dla nieobecnych” Zbigniewa Preisnera. – Poznański klub należał zawsze do najaktywniejszych i największych. Organizował wielotysięczne marsze w Poznaniu i poza jego granicami. Krzewił i krzewi kulturę i polskość. To wielki oddział ludzi zaangażowanych w obronę tego, co nam najdroższe. Dziękuję mu za te 10 lat i życzę 100 lat – powiedział podczas uroczystości Tomasz Sakiewicz. Maria Zawadzka wspominając ostatnie lata, stwierdziła: – 10 lat minęło nam co prawda 8 grudnia, ale było tyle uroczystości powstańczych w Poznaniu, że nasze świętowanie musieliśmy przesunąć.

Atmosfera była podniosła. Każdy klubowicz otrzymał dyplom za działalność, śpiewniki oraz orzełki z Powstania Wielkopolskiego. Po...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: