Czy z mapy Warszawy zniknie Galeria ART? Problemy Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków

Ma długą tradycję, broni tradycyjnego pojęcia sztuki, dumnie prezentuje w centrum Warszawy dzieła wybitnych polskich artystów. Dlaczego więc Galeria Art w stolicy ma takie trudności z przedłużeniem umowy najmu swojego lokalu?

Galeria Art Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przy ul. Krakowskie Przedmieście 17, która powstała dzięki inicjatywie środowiska artystów plastyków i prowadzona jest pod patronatem Związku, jest częścią artystycznej mapy stolicy od 1963 roku i ostatnią z galerii sztuki współczesnej na Trakcie Królewskim.

Mieści się w unikalnym obiekcie zabytkowym projektu architekta F.M. Lanciego, wpisując się swymi pięknymi witrynami w XIX-wieczny historyczny charakter reprezentacyjny ciągu fasad. Przed II wojną światową znajdował się tu salon znanej rodziny futrzarskiej Chowańczaków (firma A. Chowańczak & Synowie), z której to rodziny wywodzi się śp. ks. Jerzy Chowańczak – jego głos słyszała cała Polska 2 czerwca 1979 r., podczas pamiętnej Mszy św. papieża Jana Pawła II na placu Zwycięstwa.

Istnienie galerii jest bardzo ważne dla Okręgu Warszawskiego ZPAP i całego środowiska, ponieważ dochód z jej aktywności przeznaczany jest na działalność statutową prowadzoną przez Okręg w swojej siedzibie przy ul. Mazowieckiej 11a. Galeria Art prowadzi sprzedaż dzieł sztuki (w jej zbiorach są prace malarskie, grafiki, fotografie, rękodzieło artystyczne, biżuteria), ale nie tylko. Mieli w niej wystawy tacy znani artyści jak niedawno zmarły Edward Dwurnik, Janusz Lewandowski, Beata Murawska czy Krzysztof Pająk. Niestety, zasłużonej dla Warszawy placówce na Krakowskim Przedmieściu grozi likwidacja, ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie zapewniło galerii Art przedłużenia umowy najmu, a bez dochodów z jej działalności spełnienie założeń statutowych Związku – organizacja wystaw w Domu Artysty Plastyka na Mazowieckiej (wystawy dla członków ZPAP są bezpłatne), pomoc socjalna,...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: