Koronacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Paryżu

Złote korony były darem paryskiego klubu „Gazety Polskiej”, zagranicznych klubów „GP”, Polonii oraz przyjaciół z Polski.

Dzień po otwarciu kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre Dame w Paryżu, w polskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w centrum Paryża nieopodal placu Concorde, odbyła się wzruszająca uroczystość koronacji kopii obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Inicjatorem tej pięknej akcji i jej dobrym duchem był przewodniczący paryskiego klubu „GP”, Andrzej Woda. Korony wykonał Tadeusz Rybski, znamienity artysta krakowski. Poświęcono je i przekazano jeszcze we wrześniu tego roku przy okazji Zjazdu Klubów Europy Zachodniej w La Ferte sous Jouarre, ale przyozdobiły one obraz dopiero teraz, przy okazji uroczystości poświęcenia kaplicy polskiej w katedrze Notre Dame. Uroczystej koronacji dokonał delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji, ks. bp Wiesław Lechowicz, który podkreślał w homilii, że koronacja obrazu Matki Bożej nie może pozostać jedynie kolejną „akcją”. Stwierdził, że uroczystość ta zobowiązuje jej uczestników do zaufania i zawierzenia Maryi wszystkich spraw oraz przyjmowania Jej w swojej codzienności jako matki i opiekunki. Nawiązał również do Adwentu i wskazał, że jest to czas czuwania i oczekiwania: – Czuwać to znaczy być człowiekiem czystego sumienia. Czas Adwentu jest także czasem uporządkowania naszych wzajemnych relacji. Możemy się różnić w naszych opiniach, ale powinniśmy być solidarni w sprawach najważniejszych.

Mszę koncelebrował m.in. przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra, w towarzystwie byłego rektora Polskiej Misji Katolickiej, księdza infułata Stanisława Jeża. O. Waligóra przypomniał, że koronowany obraz był darem sprzed lat Prymasa Tysiąclecia, ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Proboszcz miejscowej parafii, ks. Paweł Witkowski, zachęcał do szczerego oddania się Maryi i zawierzenia jej swoich spraw i trudności. – Staramy się to robić w tym kościele, ja sam...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: