Niemcy to wyższa kultura. Nasz reporter nagrał wiernopoddańcze deklaracje elity prawniczej

Prof. Andrzej Rzepliński: „Bez wątpienia kultura prawna niemiecka i polityczna jest wyższa”. Prof. Fryderyk Zoll: „Wszyscy jesteśmy ofiarami prawa niemieckiego. Przeżywamy fascynację nim”. Prof. Marek Zubik: „W Niemczech panuje wyższa kultura prawna”. Sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz: „Nie sądzę, żeby Niemcy zweryfikowali swoją krytykę, i nawet bym tego nie oczekiwała”. Takie wypowiedzi nagrał reporter „Gazety Polskiej” w kuluarach konferencji poświęconej stuletniemu dorobkowi… polskiej myśli prawnej. Nie wszyscy rozmówcy – często beneficjenci niemieckich stypendiów – zdawali sobie sprawę, przed kim tak się otworzyli.

W czasie gdy zwykli Niemcy są coraz bardziej przerażeni tym, jak ich system prawny jest bezradny wobec zamachów, gwałtów i innych przestępstw, do jakich dochodzi na niemieckich ulicach, elity prawnicze III RP rozpływały się w zachwytach nad niemieckim państwem i prawem, górującym nad nieprzychylną im polską rzeczywistością, w której obywatele negatywnie oceniają jej działania.

Z szefa klubu CDU do kierownictwa Trybunału, czyli żaden problem
Naszych rozmówców zapytaliśmy, czy powołanie na wiceszefa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Stephana Harbartha, deputowanego CDU i byłego szefa frakcji parlamentarnej tej partii, nie budzi zaniepokojenia, gdy chodzi o upolitycznienie i brak bezstronności niemieckiego trybunału. – W Niemczech panuje wyższa kultura prawna – tak argumentował prof. Marek Zubik swój brak zaniepokojenia. Ten sędzia TK uznał, że niemiecki system zapewnia gwarancje apolitycznego funkcjonowania TK. Jak stwierdził, w kraju tym nie dochodzi do sytuacji wytwarzania presji na nominatach partii stających się sędziami Trybunału, by przez swoje orzeczenia realizowali partyjną wolę.
– Bez wątpienia kultura prawna niemiecka i polityczna jest wyższa – mówił nam z kolei prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK w stanie spoczynku, po naszym pytaniu o to, dlaczego inaczej...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: