Czas miękkich prześladowań

Przelicznik, jaki zastosowano, jest wyższy niż w przypadku innych przestępstw. Normalnie za każde 100 dolarów grzywny spędza się w więzieniu jeden dzień, jednak władze uznały „przestępstwo” Prestona za tak złe, że postanowiły go zmusić do zaprzestania jego popełniania, zamieniając każde sto dolarów na trzy dni więzienia. On sam zapewnia, że nawet po wyjściu nie zrezygnuje ze swojej działalności, a więzienie jest elementem jego walki. – Pobyt w więzieniu nie jest niczym przyjemnym czy dobrym ani dla więzionego, ani tym bardziej dla jego rodziny. Jeśli się jednak na niego decyduję, to dlatego, że mój tam pobyt może być ważnym sygnałem dla wielu ludzi, może się stać dla nich przykładem, jak ważne jest życie ludzkie i co warto dla niego ofiarować – podkreślał na swoim blogu Preston. A ta jego opinia sprawia, że dla wielu działaczy ruchu pro life jest on autentycznym bohaterem.

Tak spoglądają na niego także najbliżsi. – Bardzo szanuję Grahama. To bardzo odważny człowiek. Ma moje pełne poparcie w tym, co robi. Te osiem miesięcy będzie dla nas trudne, ale zawsze wiedzieliśmy, że walka z kulturą aborcyjną będzie kosztowna – podkreśla Liza Preston. – Podziwiam mojego tatę za to, że potrafi żyć tak konsekwentnie. Mam nadzieję, że ja też będę tak żyła. Oczywiście, będę za nim tęsknić i odwiedzać go, jak tylko będę mogła – uzupełnia 18-letnia córka Frances. A Suzannah, ośmiolatka, zapewnia: „Będę za nim tęskniła każdego dnia, aż do Bożego Narodzenia. Będę się za niego modliła każdego wieczoru”. I jakoś nie mam wątpliwości, że akurat te wypowiedzi są absolutnie szczere... Pewnie wielu z nas chciałoby usłyszeć takie słowa z ust swoich dzieci.

Ale nie ma co ukrywać, że cena, jaką płaci Preston za wierność swoim przekonaniom, jest wysoka. Nie każdy z nas, którzy niechętnie przyznajemy się do wartości już tylko dlatego, że ktoś się z nas śmieje, byłby gotów zapłacić taką cenę. Nie ma się jednak co łudzić, że takie zjawiska nie dojdą również do Polski (być...
[pozostało do przeczytania 43% tekstu]
Dostęp do artykułów: