Archiwum X odkryło zbrodnię. Zwłoki kobiety w ogrodzie

Dziewięć lat temu Sławomir Ż. zgłosił zaginięcie żony. Los kobiety bardzo długo pozostawał nieznany. Do czasu, gdy sprawą zajęli się policjanci z Archiwum X i odkryli przerażającą prawdę – Grażynę udusił mąż, a jej zwłoki zakopał w przydomowym ogródku. Niedawno morderca usłyszał wyrok.


Oboje byli już w dojrzałym wieku, poznali się kilkanaście lat wcześniej, mieszkali w pomorskiej Rumi. Znajomi nie zauważyli nic niepokojącego, ale dzisiaj nie ma żadnych wątpliwości, że małżeństwo Sławomira i Grażyny Ż. nie było szczęśliwym związkiem – z powodu zachowania męża. „Co najmniej od 2000 r. przez kilka następnych lat znęcał się nad żoną fizycznie i psychicznie, m.in. bijąc ją po całym ciele” – ujawniła niedawno prokuratura, ale wcześniej dramat kobiety rozgrywał się w tajemnicy. Bo Grażyna Ż. nie szukała pomocy i nie zgłaszała swoich problemów. Zachowywała się jak wiele ofiar przemocy domowej, czyli milczała. A z upływem czasu (i zapewne wraz z rosnącym poczuciem bezkarności) Sławomir stawał się coraz bardziej agresywny. I niebezpieczny!

Nagle 40-letnia Grażyna zniknęła. 16 czerwca 2009 r. miała wyjść z domu, rzekomo planowała zrobić zakupy i odwiedzić koleżankę. Jednak nigdy nie powróciła. Wszelki ślad się urwał. Nikt nie wiedział, co się stało, nawet matka nie otrzymała od córki żadnego sygnału. Sławomir zgłosił zaginięcie żony dopiero po dwóch dniach. Oczywiście policja wszczęła poszukiwania, ale zakończyły się one fiaskiem. Teraz można snuć przypuszczenia, czy nie zostały przeprowadzone zbyt powierzchownie. Być może zawiniła rutyna. Śledczym nie udało się trafić na trop zaginionej, a może gdyby chociaż dokładniej sprawdzili dom... Niestety, wtedy sprawa została umorzona, a akta na długo trafiły do archiwum. Niewiele brakowało, aby pozostało to kolejną niewyjaśnioną tragedią. Były jednak osoby, które nie pozwoliły zapomnieć o zaginięciu Grażyny Ż. Zwłaszcza jej matka domagała się nowych działań, bo nigdy nie uwierzyła w...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: