Rosyjska propaganda martwi się o… pamięć o Katyniu

Rosyjska agencja „informacyjna” Sputnik wzięła na warsztat spór wokół pomnika Katyńskiego w Jersey City. W swojej depeszy przedstawia wynik negocjacji między burmistrzem a stroną polską jako „niezadowalający”. Nie zająknęła się oczywiście słowem, czyje ofiary upamiętnia monument dłuta Andrzeja Pityńskiego.

„Pomimo porozumienia, do jakiego doszło pomiędzy stroną polską a burmistrzem Jersey City Stevenem Fulopem, nie brak osób, które nie zgadzają się na przeniesienie pomnika” – narzekają Rosjanie w swoim propagandowym rozsadniku. Przyczynkiem do relacji Sputnika stał się protest kilkudziesięciu reprezentantów Polonii, którzy w niedzielę, 13 maja, zebrali się pod pomnikiem w Jersey City. Ostatecznie sprawę udało się załatwić kompromisowo – już 14 maja ustalono, że pomnik ma zostać przeniesiony o kilkadziesiąt metrów wzdłuż nabrzeża rzeki Hudson – do miejsca, które po rewitalizacji i dostosowaniu go do potrzeb Polonii ma zostać oddane Komitetowi Katyńskiemu w wieczystą dzierżawę.

Tymczasem jako „ekspert” i rozmówca Sputnika wystąpił mecenas Sławomir Platta, Amerykanin polskiego pochodzenia, który samozwańczo przedstawia się jako obrońca pomnika. Wzywał do „obrony pomnika za wszelką cenę” i przestrzegał za pośrednictwem tuby Kremla przed „atakami w przyszłości”.

Tymczasem serwis stopfake.org przypomniał, że rosyjskie rozsadniki dezinformacji są żywotnie zainteresowane podgrzewaniem wszelkiego rodzaju sporów wewnętrznych w szeroko pojętym „świecie zachodnim”. O tym, że to fakt, mówiła już w wywiadzie dla serwisu niezalezna.pl Liz Wahl, była pracownica telewizji RT (Russia Today) w USA. Nie miejmy złudzeń, teoretycznie załatwiona polubownie sprawa może być wykorzystana do dalszego „jątrzenia”. Rosjanie wykorzystają nawet pamięć o Katyniu (oczywiście nie podając szczegółów, które mogłyby ich kompromitować). Polonia powinna zdawać sobie z tego sprawę, a służby w USA i polscy dyplomaci powinni zwracać na to szczególną...
[pozostało do przeczytania 29% tekstu]
Dostęp do artykułów: