Machina antypolskiej narracji

Przez ostatnie dekady w Polsce powstawały książki naukowe, niewolne od błędów, które z zapałem wykorzystuje liberalna publicystyka w celu obarczenia Polaków odpowiedzialnością za Zagładę Żydów.

Okładka „Newsweeka” z 9 kwietnia 2018 r. zapowiedziała nową prowokację. „Jak Polacy dobijali Żydów” – głosił tekst główny podpisujący Gwiazdę Dawida rżniętą nożem, który zostawiał krwawy ślad. „Sensacyjna książka historyków do końca ukrywana przed władzami”. Jak stwierdziła Aleksandra Pawlicka, autorka okładkowego tekstu: „Książka niemal do ostatniej chwili trzymana była pod kluczem przez wydawcę ze względu na zainteresowanie rządzących, którzy chcieli poznać jej zawartość, zanim trafi do drukarni”. Czyżby władza faktycznie utrudniała prace nad takimi badaniami? Książka „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod red. Jana Grabowskiego i Barbary Engelking została wydana przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów, a więc zespół pracowników Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Publikacja, a jak się przekonamy dalej, także źródła, które zostały w niej wykorzystane, zostały opracowane w ramach pracy w instytucji państwowej za pieniądze polskiego podatnika. Robienie z tego projektu zakonspirowanej działalności jest nieco groteskowe, ale skoro książka jest sfinansowana przez państwo polskie, to dlaczego egzemplarze próbne zostały przekazane tylko do niektórych redakcji? „Newsweek” i „Gazeta Wyborcza” dostały książkę wcześniej, toteż w tym samym czasie pojawiły się życzliwe omówienia publikacji, a odpowiedź sceptyków została odłożona w czasie.

Książka z tezą
Dyskusja o książce będzie z pewnością trudna – autorzy niezwykle emocjonalnie podchodzą do tematu. Profesor Jan Grabowski jeszcze w lutym upierał się, że Polacy wymordowali 200 tys. Żydów, którzy mogli uratować się z Holocaustu. Do tej sprawy w specjalnym oświadczeniu odniósł się Instytut Pamięci Narodowej: „Duża część...
[pozostało do przeczytania 77% tekstu]
Dostęp do artykułów: