Niewinny trafił do więzienia. To nie on zabił Małgosię!

Tomasz K. zapewniał, że nikogo nie skrzywdził, ale został skazany na ćwierć wieku w więziennej celi za bestialskie zabójstwo 15-letniej Małgorzaty. Odsiedział większość wyroku. Teraz okazało się, że jest niewinny.

Ta historia szokuje. Także prawników. A jednak wydarzyła się naprawdę. Tomasza K. uznano za winnego gwałtu i śmierci nastolatki – zamordowanej w sylwestrową noc przed ponad dwudziestoma laty. Przez cały ten czas skazany powtarzał, że nie zrobił nic złego, ale nikt (poza matką ufającą synowi) nie chciał go słuchać. Tymczasem... „Zgromadzony nowy, obszerny materiał dowodowy podważający dowody, jakie legły u podstaw wydania wyroku skazującego wobec Tomasza K., doprowadziły do przekonania, że Tomasz K. nie ma związku ze zbrodnią, za którą został skazany” – podała na początku marca Prokuratura Krajowa.

Miłoszyce to niewielka wioska na Dolnym Śląsku. Tam rozegrała się tragedia, której mieszkańcy nie zapomnieli do dziś. Ostatniego dnia 1996 r. Małgorzata K. (mająca zaledwie 15 lat) umówiła się z koleżanką, że sylwestrową noc spędzą w miejscowej dyskotece Alcatraz. Na miejscu spotkały wielu znajomych – wszyscy doskonale się bawili. Nie przeszkadzała im obecność obcych, którzy przyjechali na imprezę nawet z odległych miejscowości. Gdy wybiła północ, nastolatka wypiła lampkę szampana. Niemal od razu poczuła się bardzo źle. „Nie była w stanie swobodnie się poruszać i wysławiać” – przypominają śledczy. Pomoc zaoferował Krzysztof K., dopiero co poznany chłopak. Wyprowadził ją na dwór i chciał odprowadzić do domu. „Przed budynkiem dyskoteki podszedł do nich mężczyzna, który przedstawił się jako Irek. Powiedział, że jest bratem Małgorzaty K.” – relacjonują prokuratorzy. Kłamał, ale odurzona dziewczyna nie zareagowała, a Krzysztof K. nie miał powodu, aby mu nie wierzyć. Wrócił do Alcatraz, zostawiając Małgosię z „Irkiem”. Wtedy była ostatni raz widziana żywa.

Nagie ciało nastolatki znaleziono nazajutrz na terenie...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: