Kapitan Polska wzywa do pojednania. Nowy krążek Lao Che

Sztuka ma za zadanie nauczyć, ale zarazem zostawić miejsce dla słuchacza na własną ocenę – mówi „Gazecie Polskiej” Mariusz „Denat” Denst z grupy Lao Che, która właśnie wydała nowy, siódmy w karierze, album.

„Wiedza o społeczeństwie” to chyba najbardziej „szkolna” płyta w dorobku płockiej formacji. Nie tylko ze względu na tytuł krążka wprost odwołujący się do szkolnego przedmiotu, lecz także ze względu na przekaz i jego formę. Słuchając „WOS-u”, trudno nie odnieść wrażenia, że Lao Che po raz kolejny, we właściwym sobie, buntowniczym stylu, zabiera słuchacza w świat ukrytych znaczeń, inteligenckich smaczków i poetyckich porównań, których odkrywanie i interpretowanie do złudzenia przypomina analizę wiersza podczas lekcji języka polskiego. I jak to u Lao Che, dużo tu publicystyki, która choć nie unika emocji i (samo)biczowania – polskich przywar – ostatecznie nie opowiada się po żadnej ze stron, sprytnie lawirując między krytyką a zachwytem nad rzeczywistością.

Polska, marvelowski superbohater?
Już pierwsze takty otwierającego album „Kapitana Polski” wyznaczają specyficzny charakter całego krążka. „W powadze czasów / W zwątpieniu i chaosie / Tym o drżących dłoniach / I złamanym głosie / Ukaż się duchem i ciałem / Wszystkim nam / Ponad podziałem” – zwraca się wokalista Hubert „Spięty” Dobaczewski do mitycznego Kapitana Polski (zaadaptowanego na rodzimy grunt Kapitana Ameryki, superbohatera komiksu Marvela). To wezwanie przypomina wołanie o ducha, który towarzyszyć mu będzie w kolejnych dziesięciu utworach. Ducha wzbudzającego inteligentną refleksję nad kondycją polskiego i ogólnoludzkiego rodu i przybywającego wraz z powiewem lat 80., po które to brzmienia Lao Che sięga na „WOS-ie” bardzo chętnie. Pewien kierunek interpretacji narzuca również sama okładka płyty, na której dwa popularne gesty zwycięstwa nieszczęśnie splatają się w drut kolczasty. Dla chłopaków z Lao Che Polska nie jest ani superbohaterem, ani...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: