Jak brzmi Niepodległość. Od Chopina do Paderewskiego

Ponad 40 koncertów, muzycy z całego świata – po raz 14. Festiwal „Chopin i jego Europa” zachwycił warszawskich melomanów.

To wielkie święto polskiej kultury na stałe zapisało się w kalendarzach i notatnikach pasjonatów muzyki Fryderyka Chopina. Druga połowa sierpnia już po raz 14. przyniosła Warszawie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Stanisław Leszczyński. Po raz pierwszy Festiwal został zorganizowany w 2005 r. (gdy prezydentem stolicy był Lech Kaczyński) i od samego początku starał się łączyć tradycję historycznego wykonawstwa ze współczesnymi interpretacjami, pomagając tym samym ukazać nowe konteksty wielkich dzieł polskiej kultury muzycznej.
Jak wiele inicjatyw organizowanych w roku 2018, również tegoroczny Festiwal nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Kluczem do odczytania kontekstu programowego były nie tylko dzieła najsłynniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, ale także kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego. Przez pryzmat ich twórczości organizatorzy zachęcali do zastanowienia się nad pytaniem, w jaki sposób muzyka wpływała na postawy Polaków w dramatycznych czasach rozbiorów i walki o odzyskanie niepodległości. 
Na ponad 40 koncertach zorganizowanych w najważniejszych salach koncertowych stolicy (m.in. Opera Narodowa – Teatr Wielki, Zamek Królewski, Studio Koncertowe Polskiego Radia) swój kunszt i umiejętności zaprezentowali wielcy mistrzowie fortepianu, a także znakomici wokaliści i wirtuozi innych instrumentów. Rzecz jasna, nie sposób w krótkim podsumowaniu wymienić najistotniejsze i najciekawsze wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu, ale bez wątpienia należy zwrócić uwagę na pierwsze koncertowe wykonanie Halki Stanisława Moniuszki na instrumentach historycznych we włoskiej wersji językowej, pod dyrekcją Fabia Biondiego. Warszawska publiczność szczególnie doceniła również występy Garricka...
[pozostało do przeczytania 37% tekstu]
Dostęp do artykułów: