Antoni zapłacił swój rachunek. Człowiek ze szlachetnego kruszcu

Gdy otarł się o śmierć kliniczną, a było to tuż przed „Czarnym czwartkiem”, tak wspominał swój pobyt po tamtej stronie: „Widziałem drzwi. Wiedziałem, że za nimi jest miejsce, w którym bardzo chciałbym się znaleźć. I że nie ma co zmyślać, szachrować. Gdy miałem powiedzieć, co zrobiłem dobrego, przypomniałem sobie, że Krzysiek Kieślowski tuż przed swoją śmiercią zrobił mi karczemną awanturę, że nie pamiętam, jak będąc u niego w Koczku na Mazurach, uratowałem jakiegoś małego chłopca, który tonął w rzeczce. To powiedziałem: Krzysiek mówił, że uratowałem chłopca”. W rzeczywistości lista dobrych czynów Antoniego Krauze dorównać może tylko skali jego skromności i prostolinijności.

14 lutego zmarł jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów i scenarzystów, Antoni Krauze. – Brakuje nam takich artystów jak on. Takich, którzy przede wszystkim są ludźmi, a artyzmu i talentu używają po prostu po to, by lepiej zrozumieć świat – wspomina Redbad Klynstra. To może zabrzmieć jak frazes, ale nikt z jego przyjaciół i bliskich nie ma wątpliwości, gdzie obecnie znajduje się Antoni Krauze. Taki był rozmiar dobra, którego był sprawcą.

Wewnętrznie młody
Nie od wypowiedzi ludzi wielkich warto zacząć to wspomnienie, lecz od tych, którzy nic nie znaczyli, gdy spotykali go na swojej drodze. Bo Antoni Krauze był wyjątkowym wsparciem dla młodych twórców. „To dzięki niemu mogłam stawiać pierwsze kroki na planie filmowym. Prowadził mnie za rękę jak ojciec, żeby w pewnym momencie puścić i pozwolić mi popłynąć, aby zmierzyć się z postawionym zadaniem. Nigdy nie zapomnę tej pracy, tej nauki” – napisała po jego śmierci Maria Honzatko, aktorka i piosenkarka wykonująca aktorski rok alternatywny.
Bartosz Paduch, drugi reżyser w „Czarnym czwartku” i „Smoleńsku”, wspomina: – Poznałem go jako wesołego, starszego pana, męża mojej ulubionej wykładowczyni z Katowic, pani Joanny Krauze. Nie wyobrażałem sobie, że poznam w nim swego rówieśnika...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: