Po co Ojcu Świętemu psychoanalityk? Wywiad rzeka papieża Franciszka

„Otwieranie drzwi” to zapis pogłębionej rozmowy Francuza Dominique’a Woltona z Franciszkiem. Pozycja warta odnotowania, chociażby dlatego, że pozwala skonfrontować się z tezami papieża bez medialnej otoczki, nierzadko zniekształcającej ich przekaz.


W lutym do polskich księgarń trafi wyjątkowy wywiad, którego papież Franciszek udzielił francuskiemu naukowcowi Dominique Woltonowi. I choć rozmowa pozostawia spory niedosyt, a momentami jest po prostu irytująca, to warto przeczytać tę książkę, aby poznać wyzwania dla Kościoła i świata Ojca Świętego. „Otwieranie drzwi”, bo pod takim tytułem ukazuje się w Polsce wspomniana książka, to lektura, która serwuje czytelnikowi swoisty miszmasz. Z jednej strony znajdziemy tu poważne i głębokie refleksje na temat duchowej i politycznej kondycji Europy, z drugiej zaś nie brakuje tematów swobodnych, okraszonych anegdotami papieża.

Franciszek konserwatysta?
Treść rozmów może rodzić zdziwienie zwłaszcza wśród tych, którzy – nie ma co kryć, takie tendencje pojawiają się dość wyraźnie – uważają Franciszka za człowieka niewystarczająco konserwatywnego, zwłaszcza w sprawach politycznych. Przykłady? Papież jednoznacznie staje po stronie twardej definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, upomina się o chrześcijańskie korzenie Europy, podkreśla rolę tradycji czy ludowego katolicyzmu. Nawet kwestie polityki migracyjnej są w wywiadzie poruszone w innym duchu niż ten, który znamy z okrojonych depesz czy strzępków wypowiedzi. Franciszek raz po raz jest prowokowany przez lewicującego rozmówcę, aby zaapelował do państw europejskich o większe otwarcie na uchodźców. I choć papież nie kryje, że ta otwartość jest dziś niewystarczająca, to jednak umie poruszyć przy tej okazji także problemy terroryzmu, pomocy uchodźcom na miejscu czy kłopot z niezintegrowanymi gettami imigrantów już w Europie.

Świadectwo w codzienności
Ale uwaga! Ten...
[pozostało do przeczytania 58% tekstu]
Dostęp do artykułów: