Partia Razem – plan rezerwowy dla obrońców III RP

Młodzi, zdeterminowani, nowocześni – tacy wydają się na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości czerpią z przebrzmiałych ideologii pokolenia’68 i szkoły frankfurckiej, w praktyce broniąc interesów resortowych rodzin z PRL.

Latem roku 2015 podszedł do mnie na ulicy działacz Partii Razem. „Czy podpisze się pan pod listą poparcia dla naszego komitetu wyborczego?” – rozpoczął. Znałem założenia tego skrajnie lewicowego środowiska i sprzeciwiałem się im, ale postanowiłem zapytać: „A jaki jest wasz stosunek do małżeństw homoseksualnych?”. Błysk zaskoczenia tylko przez chwilę przemknął przez twarz młodego człowieka, po czym odpowiedział z pewnością siebie: „Taki jak papieża Franciszka”. Kłamał, ale to nieistotne. Choć Ojciec Święty faktycznie w sposób inny niż jego poprzednicy odnosi się do homoseksualistów, to nie postuluje nadania ich związkom praw małżeńskich, łącznie z prawem do swobodnego dziedziczenia, współdzielenia majątków czy adopcji dzieci. Ale niespodzianką było to, że lewica, będąca w prostej linii dziedzicami Karola Marksa i Włodzimierza Lenina, potrafi zasłonić się wizerunkiem głowy Kościoła katolickiego. Partia Razem ma więcej takich wizerunków, za którymi skrywa polityczny radykalizm. Ich historycznym patronem ma być Ignacy Daszyński, działacz niepodległościowy i przywódca ruchu lewicowego. Neomarksiści szukają także działaczek feministycznych w polskiej historii, które nie byłyby ubabrane w romans z NKWD lub KGB i także do nich starają się odwoływać. Ale to tylko mimikra.

Gdzie niepodległość, panie Zandberg?
Partia Razem zaistniała w mediach podczas październikowej debaty wyborczej w 2015 r., podczas której lider ruchu Adrian Zandberg przemawiał bardzo stanowczo, odcinając się od dotychczasowej polityki i partyjnych wojen. Lider ruchu? Razemowcy twierdzą, że nie mają lidera, a ich środowisko jest zarządzane kolektywnie. Trochę to trąci zakurzonym antykwariatem, bo choć rzekomo ma się odcinać od...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: