Polska na dobrej drodze. Uwalniamy polski potencjał

Wzrost małych i średnich przedsiębiorstw, panorama branż, wyzwania biznesu, start-upy – to główne ścieżki tematyczne drugiego już Kongresu 590, który odbył się w Rzeszowie 16-17 listopada.


Otwierając kongres marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl przedstawiał rozwijający się region, który – choć konserwatywny, nie boi się innowacji i nowoczesności. Sukces wywodzącej się z Rzeszowa firmy Assecco, lotniska w Jasionce czy rozwijających się specjalnych stref ekonomicznych to dobra wizytówka Podkarpacia.

Przede wszystkim współdziałanie
W dwudniowej imprezie – odbywającej się pod hasłem „Uwalniamy polski potencjał!” – udział wzięło ok. 3 tys. uczestników, w tym najważniejsi politycy w kraju, na czele z premier Beatą Szydło i prezydentem Andrzejem Dudą.
Jednak rekordzistą wśród polityków był wicepremier Mateusz Morawiecki, który na kongresie miał kilka wystąpień. Mówił m.in. o współczesnym kapitalizmie. Przekonywał, że obecnie „mamy do czynienia z wielką polaryzacją, z wielką koncentracją dóbr w rękach nielicznych firm. W innym wystąpieniu zapowiedział, że do Bożego Narodzenia rząd przedstawi konkretny pakiet likwidacji zatorów płatniczych, które nie pozwolą dużym przedsiębiorcom żyć kosztem płynności małych i średnich.
– Jeśli miałbym wymienić powód, który przyczynił się do sukcesów gospodarczych, to właśnie współpraca biznesu z administracją. Przez lata żyliśmy w fałszywym przeświadczeniu, że ta współpraca jest zła – mówił minister Morawiecki. Jego zdaniem jedyną drogą na wyjście z uzależnienia polskiej gospodarki od mocniejszych ekonomicznie sąsiadów z zachodniej Europy jest – obok zdrowej konkurencji – właśnie współdziałanie.

Państwo partnerem przedsiębiorców
Uczestników kongresu witał prezydent RP. Andrzej Duda mówił o woli współpracy między administracją a przedstawicielami szeroko pojętego biznesu, od dużych spółek do małych,...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: