Kościół bierze się za fejki

Do walki z fake newsami ruszył już nawet Kościół. W Watykanie ogłoszono temat przyszłorocznego Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Będzie nim zagadnienie dezinformacji – „Fake news a dziennikarstwo pokoju”.

Watykański Sekretariat ds. Komunikacji tłumaczy, że chodzi tu o sytuację, w której celowo szerzy się dezinformację, w ten sposób wprowadza podziały społeczne oraz rozbija wspólnotę i relacje międzyludzkie. Zza spiżowej bramy płynie jasny komunikat. „Kościół chce wnieść swój wkład do refleksji nad przyczynami, logiką i konsekwencjami dezinformacji w mediach, a zarazem promować dziennikarstwo profesjonalne, dążące zawsze do prawdy, a tym samym do wzajemnego zrozumienia” – czytamy w komunikacie Radia Watykańskiego. Nie sposób przy tym nie wspomnieć, że księża, Kościół, a nawet Ojciec Święty często padają ofiarami fake newsów, dezinformacji czy „mowy nienawiści”. Wie o tym każdy użytkownik Internetu.

Tylko w tym miesiącu portal rmf24.pl podał, że „grupa polskich biskupów” miała próbować zorganizować spotkanie pojednawcze prezydenta Andrzeja Dudy z Jarosławem Kaczyńskim po tym, jak prezydent zawetował ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Fake news powieliły za RMF FM m.in. Wirtualna Polska, portal dziennika „Rzeczpospolita” i fakt.pl. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski zdementował tę wiadomość. „Jest to fałszywa informacja – fake news! Nie jest to pierwszy fake news w sprawach dotyczących Kościoła katolickiego w Polsce. Apelować więc trzeba, aby – przez szacunek do odbiorców – nie dostarczano umysłom ludzi fałszywych informacji” – podkreślił rzecznik KEP.

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu to jedyny tego typu dzień ustanowiony przez Sobór Watykański II. W Polsce jest on obchodzony w trzecią niedzielę września. Papież ogłasza natomiast swe przesłanie z tej okazji 24 stycznia, we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.


...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: