Niemiec od Smoleńska. Dziennikarz śledczy czy skandalista?

W świadomości Polaków zaistniał przede wszystkim za sprawą publikacji poświęconych katastrofie smoleńskiej. Choć miał poglądy zdecydowanie lewicowe, polskie media natychmiast przypięły mu łatkę „PiS-owskiego autora”. Jürgen Roth, dziennikarz śledczy i autor licznych książek, zmarł 29 września 2017 r., po długiej chorobie, w wieku 72 lat.

Jürgen Roth urodził się w 1945 r., we Frankfurcie nad Menem. Z zawodu był handlowcem spedytorem. Organizowaniem przewozu ładunków nie parał się jednak długo. Już w 1968 r. porzucił dotychczasowe zajęcie i wyjechał na rok do Turcji. W 1971 r. opublikował pierwszą książkę. Z tego okresu pochodzą też jego pierwsze filmy dokumentalne.
Niemieckie media zawsze starały się pomijać milczeniem twórczość Rotha, tematy, które poruszał, nie odpowiadały bowiem ani urzędującej w danym okresie władzy, ani niemieckiemu establishmentowi. Przez lata dziennikarz krytykował niemieckie – ale także europejskie – elity, opisywał korupcję, ujawniał brudne interesy mafijnych struktur, pisał o ciemnych stronach handlu bronią, z detalami opisywał zasady działania przestępstw gospodarczych. Rodacy nazywali go co prawda „dziennikarzem śledczym”, jednak częściej woleli używać określenia „skandalista”. Niesprawiedliwie.
Bywalec sal sądowych
Również po śmierci Rotha w niemieckiej prasie pojawiły się stosunkowo nieliczne komentarze. Większość z nich uderza w ów dobrze znany już ton: umarł skandalista i sensat, który często – wskutek decyzji sędziów – musiał odwoływać tezy, jakie prezentował w swoich publikacjach. Jeżeli porównamy liczbę napisanych przez Jürgena Rotha książek z ilością wytoczonych mu spraw sądowych – tych wygranych i przegranych – to uzasadnione jest nazywanie autora kontrowersyjnym. Zarazem jednak – chociaż jego teksty wywoływały sprzeciw elit – błyskawicznie stawały się bestsellerami. Dziennik „Rheinische Post” nazwał go najlepszym niemieckim znawcą w dziedzinie przestępczości...
[pozostało do przeczytania 70% tekstu]
Dostęp do artykułów: