Żelazna dama edukacji. Amerykańska szkoła w rękach pani z Amwaya

Zdecydowana reforma amerykańskiego systemu edukacji to cel przyświecający prezydentowi Donaldowi Trumpowi przy nominacji Betsy DeVos na stanowisko sekretarza edukacji. Miliarderkę czeka przede wszystkim starcie z broniącymi status quo związkami zawodowymi nauczycieli. Już widać, że nie będzie to łatwe.


Wybór sekretarza edukacji rzadko wzbudza emocje w Stanach Zjednoczonych, nie mówiąc już o reszcie świata. Od początku prezydentury Trumpa widać jednak, że wszystkie dotychczasowe reguły – także te dotyczące poziomu medialnej histerii – należy odłożyć na bok. Decyzja Trumpa pokazała, że nie zamierza on ukrywać swojego planu na model amerykańskiej oświaty. Nietrudno się domyślić, że to plan zupełnie odmienny od forsowanego przez administrację Obamy przy wsparciu uniwersyteckiej lewicy i liberalnych mediów. Źródłem części frustracji związanych z nominacją DeVos jest zapewne także to, że odpowiadający za amerykańską politykę edukacyjną w ostatnich latach nie mogli się pochwalić zbyt wieloma sukcesami.
Chociaż w system szkół publicznych pompowano kolejne miliony dolarów, efekty nie spełniały oczekiwań. Według uznawanych na całym świecie za miarodajne badań PISA (Program for International Student Assessment) wyniki amerykańskich uczniów w czytaniu, matematyce i naukach eksperymentalnych pogarszały się regularnie od 2009 r. Jednocześnie nie ustawały utyskiwania nauczycielskich związków zawodowych, sprzeciwiających się zwalnianiu nauczycieli ze słabymi wynikami. Narzekający na przemęczenie belfrowie na wszystkie pytania posiadali jedną odpowiedź: potrzebujemy więcej pieniędzy. Trudno więc dziwić się, że prezydent Trump uznał amerykański system edukacji za modelowy przykład biznesowego koszmaru, w którym brak efektów połączony jest z rosnącymi kosztami.

Kto uratuje edukację?
Remedium na te problemy jest według Trumpa Betsy DeVos. Czyli właściwie kto? Dwa pierwsze słowa w notce opisującej Betsy DeVos na...
[pozostało do przeczytania 75% tekstu]
Dostęp do artykułów: