Taśmy z Jaka-40 kluczowym dowodem?

Jak twierdzi Muś, rosyjski kontroler podał Jakowi-40 komendę wyrażającą zgodę na zejście na wysokość 50 m, czyli poniżej przepisowej wysokości 100 m, na której podejmuje się decyzję o lądowaniu. Według chorążego Musia, załogi Tu-154M 101 oraz Iła-76 usłyszały od Rosjan podobne słowa.

Z informacji „GP” wynika, że wersję o wydaniu pilotom tupolewa zgody na zejście do 50 m potwierdził też w prokuraturze por. Artur Wosztyl – pilot Jaka-40. Jak twierdzi nasz informator, w aktach śledztwa znajduje się jego zeznanie z 21 kwietnia 2010 r. (karta nr 1165). „Słyszałem, że kontroler lotniska poinformował załogę tupolewa o widzialności 400 m, i jeszcze słyszałem, jak mówił do nich, żeby nie schodzili poniżej 50 m” – zeznał Wosztyl.

Słowa kontrolera z wieży w Smoleńsku, które mogły sprowadzić na polski samolot zagrożenie, nie wpłynęły co prawda na działania załogi Tu-154 (Arkadiusz Protasiuk zachował się przytomnie i próbował poderwać maszynę na wysokości 100 m), ale gdyby tak się stało, zwolennicy rosyjskiej wersji zdarzeń mieliby dodatkowy pretekst do atakowania polskich pilotów.

Jeszcze istotniejszy jest jednak fakt nieobecności tej komendy na wszystkich dotychczas upublicznionych kopiach nagrań i stenogramach, choć – jak twierdzi z przekonaniem technik pokładowy Jaka-40 Remigiusz Muś – istnieje dowód na wydanie identycznej komendy załogom Iła-76 i Jaka-40. Chodzi właśnie o badaną przez krakowskich ekspertów taśmę z analogowego magnetofonu pokładowego, który przezornie włączył chorąży Muś. Jeśli zapis tego nagrania potwierdzi wersję Musia, oznaczać to będzie, że komendę o 50 m skierowano też najprawdopodobniej do pilotów Tu-154, a to byłoby równoznaczne z uznaniem wszystkich przedstawionych nam kopii nagrań (zarówno zapisów rozmów z kokpitu tupolewa, jak i z wieży lotów) za fałszywe.
Podkreślmy: komendy o 50 m nie ma w żadnej opublikowanej dotychczas wersji stenogramów z Tu-154. Także w ostatniej wersji, sporządzonej przez ekspertów...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: