Przypadki niepokornego celnika. W obronie Sławomira Siwego

Krytykował szefa Służby Celnej Jacka Kapicę i rządy PO–PSL za sprzyjanie rozwojowi szarej strefy. W efekcie był poddawany szykanom, usiłowano zwolnić go z pracy. Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL, na zmianę władzy oczekiwał z nadzieją. Smutne, że to właśnie za rządów PiS nie złożono mu propozycji przejścia do Krajowej Administracji Skarbowej, co w praktyce oznacza utratę pracy.

Co sprawia, że w momencie, w którym w życiu politycznym Polski dzieje się wiele, a dziennikarze naprawdę mają aż nadmiar tematów, postanowiliśmy pochylić się nad sprawą celnika z Opola, pozornie marginalną i obchodzącą nielicznych? Robimy to dlatego, że jesteśmy wierni własnym zasadom: broniliśmy Siwego, gdy za rządów PO poddawany był szykanom, nie możemy więc zamilknąć teraz, gdy dziś również „obrywa” za działalność związkową. Ponadto od przedstawicieli obecnej władzy, którą uważamy za pierwszy do końca niepodległościowy rząd, oczekujemy, że nawet jeśli nie zgadzają się z obywatelami, to nie będą uciekać się do metod znanych nam z czasów Platformy Obywatelskiej. Patrząc zresztą na policjantów, zachowujących całkowity spokój podczas manifestacji KOD czy Obywateli RP, można stwierdzić, że w większości przypadków ten postulat jest spełniany. Co zatem stało się w sprawie Sławomira Siwego?

Walczył o emerytury
Problemy Siwego pojawiły się pod koniec 2008 r., kiedy zaczął alarmować rząd o tym, że Polskę zalewa spirytus z Ukrainy pod postacią koncentratu płynu do spryskiwaczy. Spirytus jakiś czas po tym wjeżdżał jeszcze do Polski, ale w końcu udało się zatrzymać ten proceder. Jednak wtedy zaczęły się problemy Siwego – od tego czasu wszczynano wobec niego z różnych powodów postępowania dyscyplinarne. Głośno o Siwym zrobiło się w 2012 r. Do naszej redakcji przyszedł anonimowy list, w którym celnicy skarżyli się, że władza knebluje osobę dbającą o ich interesy. Chodziło o sprawę świadczeń emerytalnych dla Służby...
[pozostało do przeczytania 78% tekstu]
Dostęp do artykułów: